Autor Tema: Pitanja i odgovori u vezi autobusa  (Posjeta: 71477 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Surinam

  • Član
  • *
  • Postova: 450
    • Profil
Odg: Pitanja i odgovori u vezi autobusa
« Odgovori #60 u: 10 05, 2020, 20:38:40 poslijepodne »
Nije malo 100 ojra po turi :) 8)

Offline nick

  • Član
  • *
  • Postova: 378
    • Profil
Odg: Pitanja i odgovori u vezi autobusa
« Odgovori #61 u: 11 05, 2020, 11:09:32 prijepodne »
@Manas
Ja pisem iskljucivo o medjunarodnim linijama. Ti jako dobro znas da ko vozi npr. Njemacku moze finih para da zaradi, za bosanskohercegovacke uslove jako dobro. Sad koliko je neko spreman da radi, bude odsutan od kuce je druga stvar.
Ne kazem ja da je sve super, daleko od toga. Ali moramo takodjer biti realni i shvatiti da je posao vozaca zanat.

Offline Marko_BL417

  • Legenda
  • *
  • Postova: 7350
    • Profil
Odg: Pitanja i odgovori u vezi autobusa
« Odgovori #62 u: 04 12, 2020, 18:20:45 poslijepodne »
Jel zna neko na kojem instagram profilu se nalazi slika žutog Tourisma keca, prevoznika Boro Doboj ali u novom vlasništvu i na Dubai tablicama? Bus idalje na sebi ima natpise Boro. Koji je to inatagram profil objavio, može nick ako je neko primijetio?

Offline Marko_BL417

  • Legenda
  • *
  • Postova: 7350
    • Profil
Odg: Pitanja i odgovori u vezi autobusa
« Odgovori #63 u: 04 12, 2020, 20:11:07 poslijepodne »
Možete obrisati ovaj i post iznad, odgovor sam dobio na pp

Offline The_Dubster

  • Administrator
  • Legenda
  • *
  • Postova: 11055
    • Profil
Odg: Pitanja i odgovori u vezi autobusa
« Odgovori #64 u: 05 12, 2020, 21:11:57 poslijepodne »
pa podijeli informaciju do kraja, zanimljivo je?

Offline Marko_BL417

  • Legenda
  • *
  • Postova: 7350
    • Profil
Odg: Pitanja i odgovori u vezi autobusa
« Odgovori #65 u: 05 12, 2020, 22:17:44 poslijepodne »

Offline username

  • Novi član
  • *
  • Postova: 3
    • Profil
Odg: Pitanja i odgovori u vezi autobusa
« Odgovori #66 u: 27 12, 2020, 22:00:17 poslijepodne »
Pozdrav, nisam siguran jesam li na pravoj temi, pa ako sam pogriješio unaprijed se izvinjavam. Nisam nikad putovao međugradskim autobusima i imam par pitanja:

1. Htio bih da putujem iz Sarajeva u Mostar, vidio sam na redu vožnje da ima prvi bus ujutro u 6:00. Da li mogu kupiti karte na Autobuskoj Stanici Sarajevo neposredno pred polazak busa (npr u 5:45 ujutro) ili je neophodno da to uradim prethodni dan? Tj. da li prodaja karata radi 00-24? Ili mogu li kupiti kartu direktno kod vozača?

2. Da li je jeftinije kupiti kartu u jednom smjeru (Sarajevo-Mostar) i onda opet Mostar-Sarajevo, ili da odmah kupim povratnu kartu (za oba smjera)? Mogu li npr povratnu kartu iskoristiti danas u jednom smjeru, a za drugi smjer da iskoristim tek prekosutra npr.? Tj. koliko dugo vremenski traje povratna karta?

Hvala lijepo.  :)

Offline Manas

  • Vozač Autobusa
  • Legenda
  • *
  • Postova: 1150
    • Profil
Odg: Pitanja i odgovori u vezi autobusa
« Odgovori #67 u: 27 12, 2020, 22:20:26 poslijepodne »
1. Kartu moras kupiti na stanici i mozes to uraditi prije polaska. Kod vozaca kupujes samo na usputnim stanicama po gradu.

2. Jeftinije ce te izaci povratna, ukoliko putujes sa Autoprevozom jer imaju najvise polazaka na relaciji SAR-MO. Povratna bi po pravilu trebala vaziti mjesec dana od dana izdavanja,a mozes je iskoristiti za bilo koji polazak sa prevoznikom kojim si dosao.

Offline Marko_BL417

  • Legenda
  • *
  • Postova: 7350
    • Profil
Odg: Pitanja i odgovori u vezi autobusa
« Odgovori #68 u: 27 12, 2020, 22:43:04 poslijepodne »
Možeš ti otići kartu kupiti i u 5:58, ali možda neće biti mjesta u autobusu i onda ti ovi na stanici ne mogu prodati kartu, tj. ne možeš ići tim busom u 6 nego sljedećim (možeš prvim sljedećim a možeš i kad ti odabereš termin, dal popodne, naveče, sutra, prekosutra itd. na tebi je da odlučiš). U pravilu se karta za takve relacije kupuje dan prije (ili pola dana prije ako je polazak naveče).

Na mnogo dužim relacijama se karte kupuju mnogo prije, npr. za Austriju, Njemačku, Skandinaviju... Mislim da neke firme imaju rok do kad moraš kupiti kartu da bi išao s njima, npr. polazak za Švedsku je u četvrtak, dok najkasnije dva dana prije (do utorka) se može kupiti karta i poslije ne, jer se dan prije polaska zaključuje spisak putnika i shodno tome se bira autobus koji će ići. (Nisam siguran ali mislim da je tako.)

Što se tiče drugog pitanja, povratna karta je uvijek jeftinija od dvije jednosmjerne karte. Povratna karta važi i za kooperanta (ako dvije firme voze liniju Sarajevo - Mostar onda su jedna drugoj kooperant). Kad budeš išao u Mostar, pitaj vozača koji prevoznik im je kooperant. Nemoj se iznenaditi ako ti kažu da nemaju kooperanta jer mnogo prevoznika (firmi) sami voze liniju. Na stanici u Mostaru (ili bilo kojem drugom gradu ako si došao sa povratnom kartom) moraš izvršiti rezervaciju. Ako znaš kad se vraćaš, npr. prekosutra, preporuka je da je rezervišeš odmah kad stigneš (za datum kad se vraćaš, odnosno ako ideš prekosutra rezervišeš je za prekosutra), da budeš siguran da će biti mjesta u busu za povratak. Ako ne znaš kad se vraćaš, npr. vraćaš se za mjesec - dva, onda dan - dva prije povratka odeš na autobusku i rezervišeš je za datum koji ti paše. Samo gledaj da ti ne istekne period važenja povratne karte

Povratna karta važi onoliko koliko prevoznik odredi svojim pravilima, uglavnom 30 ili 60 dana, ima naznačeno na karti koliko dugo važi povratna. Ako nema naznačeno na karti, pitaj vozače.

Za sva dalja pitanja i nejasnoće ti stojim(o) na raspolaganju :)
« Zadnja izmjena: 27 12, 2020, 22:48:57 poslijepodne od Marko_BL417 »

Offline Manas

  • Vozač Autobusa
  • Legenda
  • *
  • Postova: 1150
    • Profil
Odg: Pitanja i odgovori u vezi autobusa
« Odgovori #69 u: 27 12, 2020, 23:15:06 poslijepodne »
Bude mjesta za svaki polazak sigurno tako da nema potrebe dan ranije dolaziti.

Sto se tice relacije Sarajevo-Mostar trenutno voze Autoprevoz, Konjictrans, Ljaljic i svako radi sam za sebe. Autoprevoz ima najvise polazaka tako da ti povratna najbolje odgovara sa njima.

Offline username

  • Novi član
  • *
  • Postova: 3
    • Profil
Odg: Pitanja i odgovori u vezi autobusa
« Odgovori #70 u: 28 12, 2020, 11:05:20 prijepodne »
Hvala najljepša na vrlo detaljnim odgovorima, vrlo ste ljubazni. U potpunosti ste odgovorili na oba moja pitanja.

Dakle u zaključku u konkretno mom slučaju, dođem na kolodvor malo prije 6, kupim povratnu kartu za Mostar, specificiram za kojeg prevoznika (dakle Autoprevoz), ukrcam se i to je to. U povratku iz Mostara, sa tom kartom mogu poći u bilo kojem terminu u okviru roka važenja povratne karte, kod tog prevoznika.

Prilikom kupovine karte na kolodvoru, ima li neka "stanična" taksa koja se dodatno plaća? Pošto sam vidio na internetu da se neki žale na to pa se preporučuje da se kupuje karta direktno kod vozača da bi se to izbjeglo?

I kad sam se već raspisao da pitam, koliko okvirno skuplje dođu dvije jednosmjerne karte u odnosu na povratnu?

Offline rajaizsane

  • Stariji član
  • *
  • Postova: 537
    • Profil
Odg: Pitanja i odgovori u vezi autobusa
« Odgovori #71 u: 28 12, 2020, 11:39:16 prijepodne »
Ja cu ti reći iz ličnog iskustva, sad ne znam moze li se direktno cijene karti govoriti ali otprilike te izađe povratna 30% povoljnije nego što bi uzeo dvije jednosmjerne.
Stanična usluga je max 1-2KM zavisi od stanice do stanice koliko naplaćuju ali ide direktno sa kartom računa se i mislim da ne postoji mogućnost kupovine kod vozača jer na ulazu na stanicu u SA stoji redar i kontroliše jel imaš kartu.

Kad smo vec kod karti imam pitanje za @Manasa interesuje me ove cijene na stranici Centrotransa kad gledam Ključ Sarajevo cijena karte je 26.50KM povratna.
Sad me interesuje kad bih kupio koji je način pokaza vozaču karte?
A inače od S. Mosta do Sarajeva platim tu kartu vise nego 3 puta skuplje

Offline Marko_BL417

  • Legenda
  • *
  • Postova: 7350
    • Profil
Odg: Pitanja i odgovori u vezi autobusa
« Odgovori #72 u: 28 12, 2020, 12:20:18 poslijepodne »
Sto se tice relacije Sarajevo-Mostar trenutno voze Autoprevoz, Konjictrans, Ljaljic i svako radi sam za sebe. Autoprevoz ima najvise polazaka tako da ti povratna najbolje odgovara sa njima.

A jel i u tom slučaju (ako nema kooperanta) treba izvršiti rezervaciju u mjestu dolaska, u ovom slučaju u Mostaru??
« Zadnja izmjena: 28 12, 2020, 12:22:48 poslijepodne od Marko_BL417 »

Offline Manas

  • Vozač Autobusa
  • Legenda
  • *
  • Postova: 1150
    • Profil
Odg: Pitanja i odgovori u vezi autobusa
« Odgovori #73 u: 28 12, 2020, 13:19:37 poslijepodne »
Raja@ Stanicna usluga i ovjera povratne karte je u vecini slucajeva 1 KM. Sto se tice ove linije za Mostar, oni staju na nekim stanicama u gradu pa moraju licno pisati karte, dok je na Autobusnoj stanici zabranjeno to raditi. Kartu je najbolje i bezbolnije kupiti na pocetnoj stanici, jer ta internet prodaja jos nije usavršena pa ce ti neki vozac i traziti da negdje isprintas tu kartu. I ako budes isao sa Centrotransom ona ti vazi za sva tri polaska koja prolaze kroz Kljuc.

Marko@ Nema potrebe za tim jer u ovom periodu nema uopste guzvi da bi se brinuo da ce ostati bez mjesta za sjedenje, pogotovo sto ulazi na polaznoj stanici.
« Zadnja izmjena: 28 12, 2020, 13:21:18 poslijepodne od Manas »

Offline username

  • Novi član
  • *
  • Postova: 3
    • Profil
Odg: Pitanja i odgovori u vezi autobusa
« Odgovori #74 u: 28 12, 2020, 16:56:42 poslijepodne »
Još jednom, hvala puno svima. Ostajte mi zdravo i čuvajte se, lijep pozdrav. :)