Autor Tema: Ex-yu busevi prodati u daleke krajeve  (Posjeta: 6111 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Marko_BL417

  • Legenda
  • *
  • Postova: 7351
    • Profil
Ex-yu busevi prodati u daleke krajeve
« u: 29 04, 2021, 11:42:25 prijepodne »
Podstaknut jučerašnjom diskusijom otvaram ovu temu, koja može biti zanimljiva i itekako informativna, što će doći do izražaja tek godinama kasnije kad se budemo prisjećali naših drumskih krstarica koje smo ostavili na milost i nemilost drugoj strani svijeta.

Balkan i generalno jug Evrope se na svjetskoj ekonomskoj ljestvici nalazi na sredini (jesam optimista hahaha). U dosta segmenata smo ispod prosjeka, ali u nekim segmentima (ako se tako može reći za ovaj) smo iznad. Dakle šta radimo, nove i polovne autobuse i kamione uvozimo iz Njemačke, Austrije i dr. i kad se kod nas izvozaju rashodujemo ih, a one koji malo bolje izdrže južnoevropske puteve prodajemo dalje, najčešće na Bliski Istok i u Afriku. Ima par buseva koji su iz ex-yu završili u Bugarskoj i Grčkoj, a mislim čak i da je neki naš (ex-yu) bus završio u kontra pravcu, u Švedskoj ili nekoj drugoj razvijenoj zemlji Evrope (ali ovo nisam siguran, pa čekam potvrdu/demant od vas).

Dakle moja zamisao je da popišemo što više buseva od Vardara do Triglava koji su novi dom pronašli daleko od nas. Pošto je ovo forum iz BiH, sa najviše članova odavde, prirodno bi bilo da se jave stari i mladi znalci, sa sa većim brojem buseva iz BiH, ali to ne umanjuje značaj informacija od članova iz ostalih ex-yu država... Ovo kažem aludirajući na to da se svi malo aktiviramo i od ove teme napravimo riznicu korisnih informacija kako za sadašnje tako i za buduće generacije.

Pa da krenemo od jednog pomalo zaboravljenog Mercedesa O404 RH koji je nakon dva vlasnika u BiH (Kondor i Drljić) novi dom pronašao na Bliskom Istoku (na starom forumu se spominju Pakistan ili Saudijska Arabija)

Novi dom je 2018. godine našla Bočcova S 315 HDH/3 i to u Iranu.

Mislim da je i jedan bus da l' iz Zvornika, Vlasenice... izvezen u isto područje

Zatim famozni Borin O404 RHD koji je otišao u Emirate, ali je u međuvremenu ova informacija postala upitna, ali mislim da je to to jer su se na fb page javili iz firme Boro i u komentaru nisu opovrgnuli da su prodali taj bus u UAE. Da ga nisu prodali tamo, pretpostavljam da bi to sigurno i napisali u komentaru. Jedino je razlika što dok je bio na bh. tablicama na zadnjoj slici nije imao natpise na haubi (februar 2015.) dok na slikama iz Emirata ima. Možda su naši poslije 2015. dodali natpise a možda stvarno nije isti bus... Ali opet ne vjerujem da bi svaki detalj tako vješto i vjerodostojno iskopirali...

Spominjalo se da je istim putem otišao i O404 SHD iz Clisse, zna li neko državu? Ima par Slavonaca takođe

Svaka informacija, link, slika bivšeg i novog vlasnika... dobro došli... sve ex-yu zemlje
« Zadnja izmjena: 29 04, 2021, 11:50:07 prijepodne od Marko_BL417 »

Offline The_Dubster

  • Administrator
  • Legenda
  • *
  • Postova: 11017
    • Profil
Odg: Ex-yu busevi prodati u daleke krajeve
« Odgovori #1 u: 29 04, 2021, 12:52:58 poslijepodne »
dakle, iz priloženog se vidi da tamo obožavaju Daimler grupaciju :D

Offline obolstrade

  • Vozač Autobusa
  • Stariji član
  • *
  • Postova: 667
    • Profil
Odg: Ex-yu busevi prodati u daleke krajeve
« Odgovori #2 u: 29 04, 2021, 17:06:10 poslijepodne »
I bosnaexpresova setra 415hdh je zavrsila u saudijskoj arabiji

Offline Irizar Century

  • Legenda
  • *
  • Postova: 3251
    • Profil
Odg: Ex-yu busevi prodati u daleke krajeve
« Odgovori #3 u: 29 04, 2021, 19:21:46 poslijepodne »
Na Bliski Istok su otišli i Eurostar SHD od Pavlenića iz Siska, Travego II od Ninotoursa ex.Emile Weber, Tourismo I od TM Toursa kao i dva Autotransova Tourisma I  1360 i 1361
Eurostar SHD od Robija iz Kanfanara je otišao malo dalje na istok tačnije u Afganistan

Tkđ na stranici iz opisa slike sam naišao na ovu Setru S 415 GT-HD koja bi trebala biti ex.Fudeks  a slikana je 2014 u okolini Džede u Saudijskoj Arabiji a ispod arapskih tablica ima BG  PU  tablicu. Na internetu se može pronaći samo plava Setra  sa slićnim tablicama dok ovu iz Arabije nemogu pronaći nigdje u Fudeksovim slikama. 

https://www.bus-planet.com/bus/pictures/Saoudi-Arabia/CK-KSA-0950.jpg
Armin Vučić

Offline ja5ko

  • Član
  • *
  • Postova: 421
    • Profil
Odg: Ex-yu busevi prodati u daleke krajeve
« Odgovori #4 u: 29 04, 2021, 20:04:48 poslijepodne »
Kad si vec spomenuo neke autobuse koji su sa balkana otisli nazad u europu ja mislim da je neka od Kanticevih 431 otisla ili u Svedsku ili Svicarsku.

Offline Doki21

  • Legenda
  • *
  • Postova: 1313
    • Profil
Odg: Ex-yu busevi prodati u daleke krajeve
« Odgovori #5 u: 10 01, 2022, 17:28:13 poslijepodne »
Jedan troosovinski Travego iz HR  našao je novog vlasnika u  dalekom Afganistanu

Offline Marko_BL417

  • Legenda
  • *
  • Postova: 7351
    • Profil
Odg: Ex-yu busevi prodati u daleke krajeve
« Odgovori #6 u: 06 02, 2022, 14:36:33 poslijepodne »

Offline The_Dubster

  • Administrator
  • Legenda
  • *
  • Postova: 11017
    • Profil
Odg: Ex-yu busevi prodati u daleke krajeve
« Odgovori #7 u: 07 02, 2022, 07:58:25 prijepodne »
jako interesatno... Šema jest AP Čačak, ali otkud onda natpis....
to jedino onda da je ovaj neko htio da se pohvali u raji da je kao uvezao bus iz Njemačke pa nabacio ovaj natpis.

Jedino što sam našao od ovog prevoznika je RH https://www.bus-und-lkw.de/files/mbb013gross.jpg