Autor Tema: mate  (Posjeta: 37027 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline FNX

  • Mlađi član
  • *
  • Postova: 179
    • Profil
Odg: mate
« Odgovori #15 u: 09 07, 2018, 20:59:48 poslijepodne »
Većinom su ovdje djeca i pojma nemaju kako se slika ni kako se pravi dobra slika..U ostalom ovaj forum je 30% živ a 70% mrtav, jer za 24 sata bude maximalno 10 slika.
Uz dužno poštovanje prema ostalim članovima ali slike Tome i Mate je jedino dobro što se moze vidit ovde..

Offline DWProski

  • Mlađi član
  • *
  • Postova: 104
    • Profil
Odg: mate
« Odgovori #16 u: 09 07, 2018, 21:02:16 poslijepodne »
Vrlo lako se vidi ko je to rekao. I trebao bi da se stidi što je napao starijeg člana foruma kad je u krivu. Ne može biti "kvalitetna slika" ona koja je uslikana jedan naprema ofrlje, gdje je vozilo izgubilo proporciju i gdje se vide pojedinačni pikseli.

Online student55

  • Član
  • *
  • Postova: 345
    • Profil
Odg: mate
« Odgovori #17 u: 09 07, 2018, 21:15:37 poslijepodne »
Posto se prvi put javno oglasavam red bi bio da se i predstavim .Moje ime je Semir Mujacic i dolazim iz Gracanice , na pitanje od kada se zanima za autobuse iskreno pojma nemam ,pronaso sam ovo  dopalo mi se i poceo sam da pratim i istrazujem.Eh da se vratim navedemom problemu, koliko svatih problem je pametovanje oko kvaliteta slika, pa drugari moji dali vi znate sta je definicija formu i koja je svrha rada formua,Ako niste znali osnovna funkcija foruma jeste razmjena info,i slika ,kakvih to je najmanje bitno  jer svako ko slika necije vozilo izlaze se riziku da bude prijavljen policiji i da popase jednu finu  kaznu.Neko rece da je ovaj formu 70%mrtav a 30% ziv i stim bi se slozio jer  ovde ima previse onih koji vise pametuju nego sto rade.Gospod vlasnici formu ukoliko nemate kavalitetnih ljudi koji ce pridodati radu foruma i koji ce znati razlikovati kvalitetnu info od dezinformacije ,koji ce vrjednovat svaciju sliku ma kakava god ona da bude  onda bolje vam je ugasite  ovaj forum ustedite sebi i vrjeme i novac.

Offline Dani

  • VIP
  • Član
  • *
  • Postova: 348
    • Profil
Odg: mate
« Odgovori #18 u: 09 07, 2018, 21:19:29 poslijepodne »
Evo da i ja nesto kazem. Zna se koliko sam i ja dugp tu, i kakve sam u pocetku slike imao, onda je to proslo na neki mnogo veci nivoy nazalost vise nemam vremena slikati, prodao sam i aparat, ali pobogu kad stignem uslikam telefonom ponesto zanimljivo, ali gledam da bus stoji, da ga fino ufatim, da to bude na nekom nivou, a ne moze se telefonom slikati kad bus ide 50-60-80 na sat i to treba svakom bit jasno.
Predpostavljam ko je clan koji ti je poslao poruku, ali uz duzno postovanje prema tebi mate, ti ces ispasti vece djwte i budala ako se zbog nekog takvog povuces s foruma, jer ti znas ko si ti, sta si ti, koliko si dugo tu, i ne treba a i ne moze neko djete koje je tu dva ipo dana da ti unisti zelju za necim sto gradis od 2010 pa cak i prije.

Toliko od mene

A vi djece, ako vec ocete slikat, autobuska stanica, i fino slikajte, aplikacijom fotoaparat a ne tamo nekim retricama instagramima itd koji izduzuju i izkomplikuju sliku da cak i autobus gubi svoje konture.
Niko vam a rec nece na stanicama ako slikate

Poslano sa mog Lenovo K10a40 koristeći Tapatalk


Offline DWProski

  • Mlađi član
  • *
  • Postova: 104
    • Profil
Odg: mate
« Odgovori #19 u: 09 07, 2018, 21:30:51 poslijepodne »
Posto se prvi put javno oglasavam red bi bio da se i predstavim .Moje ime je Semir Mujacic i dolazim iz Gracanice , na pitanje od kada se zanima za autobuse iskreno pojma nemam ,pronaso sam ovo  dopalo mi se i poceo sam da pratim i istrazujem.Eh da se vratim navedemom problemu, koliko svatih problem je pametovanje oko kvaliteta slika, pa drugari moji dali vi znate sta je definicija formu i koja je svrha rada formua,Ako niste znali osnovna funkcija foruma jeste razmjena info,i slika ,kakvih to je najmanje bitno  jer svako ko slika necije vozilo izlaze se riziku da bude prijavljen policiji i da popase jednu finu  kaznu.Neko rece da je ovaj formu 70%mrtav a 30% ziv i stim bi se slozio jer  ovde ima previse onih koji vise pametuju nego sto rade.Gospod vlasnici formu ukoliko nemate kavalitetnih ljudi koji ce pridodati radu foruma i koji ce znati razlikovati kvalitetnu info od dezinformacije ,koji ce vrjednovat svaciju sliku ma kakava god ona da bude  onda bolje vam je ugasite  ovaj forum ustedite sebi i vrjeme i novac.
Kakvu ba kaznu?

Ako nisi ušao u tuđe da slikaš nema nikakve osnove za kaznom. Slikaš sa trotoara bus na cesti, ne smije ti niko ništa reći jer nisi ništa prekršio. Džaba praviš famu od ničega.

Ako već ulaziš u privatno da slikaš NA PRIVATNOME onda ti može spucati kaznu.

Da je već tako ilegalno, misliš da bi ovaj forum postojao na javnom dijelu Interneta?

Offline FNX

  • Mlađi član
  • *
  • Postova: 179
    • Profil
Odg: mate
« Odgovori #20 u: 09 07, 2018, 22:22:56 poslijepodne »
Ma mate je u pravu sto se ljuti ,, lik ima 100 postova od tih 100 sve slike su slikane od pozadi, ako te vec strah slikat s prijeda i nemoj .Kad imaš prliku da fino slikaš bus i da ta slika lici na nesto tad i slikaj a ne svaki dan slike od pozadi koje nisu ni za šta.

Offline Irizar Century

  • Legenda
  • *
  • Postova: 3251
    • Profil
Odg: mate
« Odgovori #21 u: 09 07, 2018, 22:40:55 poslijepodne »
Da se i ja ukljućim u debatu

Hoću samo reći da svojom porukom nisam htjeo uvrijediti ni matu ni nikoga.
mate mi je govorio da ne cropujem slike da izgleda ružno i tako to i ovom prilikom bi mu se želio izvinuti ako ga je nešto moja poruka uvrijedila i zahvaliti što mi je rekao u kojem omjeru praviti slike.
Ali ono što najviše mrzim je kad mi neko kaže cilj foruma je KVALITET a ne KVANTITET.
Moj cilj ovdje nije KVANTITET i gledam da svaka slika bude što čišća a razlog cropovanja je što sam dosad slikao u omjeru 16:9 pa bi mi uz bus uhvati i dulum asfalta okolo.
Armin Vučić

Offline Marko_BL417

  • Legenda
  • *
  • Postova: 7351
    • Profil
Odg: mate
« Odgovori #22 u: 10 07, 2018, 02:55:35 prijepodne »
Pa i ja nekad slikam u 16:9 ali je cropujem da makar približno bude 4:3 (kažem približno jer je cropovanjem teško naciljati da bude baš 800x600). Baš pazim na to da slika ne bude viša nego duža. Al da su ti slike loše, jesu brate. Hajd kad je bus u pokretu, to i nekako shvatim, nema svako smisla za slikanje a ni dobar telefon. Ali bus stoji na stanici ili na semaforu, a na tvojoj slici izgleda kao da ide 80 na sat, to sve nekako krivo, nagnuto... I onda reci mi tebe ne volimo, da samo pametujemo... Dajemo ti savjete kako da I SEBI I NAMA poboljšaš kvalitet isto kao što je i nama neko iskusniji dao neki savjet. Npr. kad sam slikao autobuse noću sa blicom, pola busa mi blješti, a pola ozada se uopšte ne vidi. Onda mi je čini mi se Adin rekao da se veće objekte (zgrade, autobusi itd.) ne slikaju sa blicom. I od tad više ne koristim blic zaslikanje autobusa noću. I praktikujem milion drugih savjeta koje sam dobio od iskusnijih članova. Niko se nije rodio naučen. Nauči primati kritiku.

A Mate, Dani je u pravu, ja sam ti to davno danas htio reći, ali nisam htio dodavati ulje na vatru, nije mi jasno kako si možeš dopustiti da te jedna takva poruka izbaci iz takta i doneseš takvu odluku kojom mijenjaš i svoje navike koje su ti ušle u krv i nas kao forum ostavljaš bez dobrog materijala, jer svi vrlo dobro znamo šta sve prolazi autoputem pored Sl. Broda i kroz sam Sl. Brod. Razmisli još jednom vrijedi li zbog djeteta da momak od 20 i kusur godina ovako postupi.

Offline Djordje380

  • Mlađi član
  • *
  • Postova: 149
    • Profil
Odg: mate
« Odgovori #23 u: 10 07, 2018, 09:53:05 prijepodne »
Evo da se i ja ukljucim,slozio bih se sa vecinom clanova,Mate bice velika steta ako napustis forum i to zbog neke tamo glupe poruke jednog dijeteta.
« Zadnja izmjena: 10 07, 2018, 09:53:49 prijepodne od Djordje380 »

Offline damir fido

  • VIP
  • Član
  • *
  • Postova: 459
    • Profil
Odg: mate
« Odgovori #24 u: 10 07, 2018, 17:52:38 poslijepodne »
Pa i ja nekad slikam u 16:9 ali je cropujem da makar približno bude 4:3 (kažem približno jer je cropovanjem teško naciljati da bude baš 800x600).

Pa pobogu, nije valjda da cropujete da bi dotjerali na 800x600.Slika se cropuje iz razloga da se odsijeku nepotrebni detalji ako je moguce(višak asfalta,znakovi,drvece i sl.) i poslije toga se dobije nesto manja slika a koja moze biti puno veca od 800x600. I to je ta slika vizuelno. E onda se ona resizuje na 800x600.Dobiju se dvije potpune iste slike, jedna veca i jedna manja(po rezoluciji) i pri normalnom gledanju na monitoru nema razlike.Ipak je veca kvalitetnija ali manja udovoljava pravilima foruma i zato se resizuje..Ja vece čuvam za svoju arhivu i fb profil a manje brisem.I nikakve veze nema 16:9 i  4:3 sa time.Slike na forumu slobodno mogu biti u formatu 16:9 i one su u principu ljepse samo  je bitno da najduza stranica ne prelazi 800.Znaci moze biti npr.  800x450. Moje ponekad i jesu takve ali sve zavisu od okolnosti.

Offline Marko_BL417

  • Legenda
  • *
  • Postova: 7351
    • Profil
Odg: mate
« Odgovori #25 u: 10 07, 2018, 17:57:47 poslijepodne »
Pa to sam i mislio reći... :D

Online mate

  • Legenda
  • *
  • Postova: 3986
    • Profil
Odg: mate
« Odgovori #26 u: 10 07, 2018, 19:22:42 poslijepodne »
Prvo - da se razrijesi, stari forum je drzao do kvalitete, a ne kvantitete, to se jako dobro zna i cijenilo se to sve... Ne znam zasto je nekome bitnije napraviti 200 slika koje ne valjaju nicemu, koje ispadnu kao da su slikane s mobitelom s VGA rezolucije 640*480, ili 10 kvalitetnih slika, koje nakon sredivanja budu uredne i stavljene na forum u dimenzijama 800*600... Cilj ovakvih foruma i jesu KVALITETNE slike i informacije s terena, a ne pr. sve bitno prenjeti s drustvenih mreza.

Svatko moze i s danasnjim mobitelom napraviti sasvim pristojnu sliku i u pokretu, pogotovo nakon godina i godina iskustva. Ja s zadnja 2 mobitela (prvo Lumia 650, pa sad Galaxy J5 (17) ), bome radim sasvim korektne slike i to pri brzinama i oko 100 km/h (autoput), sve je to stvar prakse i savjeta starijih kolega... Uzet cu sada pr. slikam, te velicina slike u orginalu iznosi 4128*3096, po potrebi cropujem u omjeru 4:3, do min.veliicine 2592*1944 (alat na mobitelu), te dalje po potrebi sređujem u PhotoScapeu doma na laptopu i tek tada onda ide slika za forume u dimenzijama 800*600. Vecini je to vjerojatno prekomplicirano raditi (pogotovo mladoj gardi), ali ovo je jedan od puteva do kvalitetne slike...

Sto se tice mog angazmana ovdje, zasad je odluka takva kakva je, ako budem uvidio poboljsanje ja cu se vratiti, a tko treba zna di me moze naci

Offline The_Dubster

  • Administrator
  • Legenda
  • *
  • Postova: 11017
    • Profil
Odg: mate
« Odgovori #27 u: 10 07, 2018, 21:25:49 poslijepodne »
Evo da se i ja oglasim.
Student kaže da prepustimo nekom ko može da vodi forum i brine se o svemu. Forum trenutno vodimo Semir, Enes i ja, plus Tomo (isto odsutan zbog profesionalnih obaveza) Marko i Controller. Sve trojica imamo profesionalne obaveze koje pridonose tome da hranimo porodice i da slobodno vrijeme koristimo da budemo prisutni ovdje. Evo ja konkretno zadnjih 20 dana nisam bio tu jer sam bio na službenom putu u Rumuniji, pa na godišnjem odmoru. Tako da, radi se kad se može i koliko se može. Ako neko ima prijedlog koji bi to član bio dovoljno ozbiljan i profesionalan, rado ću ga dodati u naš tim.

Drugo, što se tiče ovog starog foruma. Tačno je da se pazilo na kvalitet, ali smo tada imali preko 2800 članova, a ovdje preko 260. Ogromna razlika, pa je i kvalitet ogroman, tako da iskreno nemam luksuz brisati sve slike i banovati sve članove. To nadam se da razumijete. Može se i to skresat pa će onda ostat 15 članova, a umjesto dosadašnjih 10 postova dnevno biće dva. Tako da uzmite i to u obzir.

Treće, pooštrit će se kriteriji definitivno, pa ćemo vidjeti onda gdje će nas taj pristup odvest.

A ti mate, kakva god da je odluka - tvoja je. Ja se nadam da ćeš biti i dalje tu.

Offline Dani

  • VIP
  • Član
  • *
  • Postova: 348
    • Profil
Odg: mate
« Odgovori #28 u: 17 09, 2019, 07:31:42 prijepodne »
Uz duzno postovanje prema tebi Mate, a znas da te gotivim kao lika, mislim da je dosta preseravanja i pisanja takvih opisa uz slike.
Svi smo mi imali losijih i boljih slika, sta vise i ja sam sam imao, kao i ti, al se ne sjetis ocigledno.
Mislim da nije uredu da svaki drugi tvoj post pociva na preseravanju ko kako slika i kako su tvoje slike bolje, cistije itd itd od necijih drugih.

Znas da te postujem ali de malo prestani, glupo je to pratiti, udjes u temu i vidis Matu koji  nekom drzi predavanja.

Budimo realni, imate privatne chatove, fejsbuke vibere i ostale đakonije pa se tamo natezite koliko hocete...

Poslano sa mog SM-G900F koristeći Tapatalk


Online mate

  • Legenda
  • *
  • Postova: 3986
    • Profil
Odg: mate
« Odgovori #29 u: 17 09, 2019, 07:54:26 prijepodne »
Dani sve ja to znam, ali kad te neko da izvines jebe u zdrav mozak s svojim konstatnim losim slikama...moras jednostavno takav opis napraviti, kad ne ide milom ide silom.Zasto bi forum bio talac losih slika od par osoba? Ja sam prosao da mene pojedini clanovi preko PPa pljuju sto ja urgiram na kvaliteti slike, tako da ja s doticnima nemam sto preko PPa uopce zapocinjati raspravu, nego javno da svi vide...pa ce i netko mozda stati uz mene i poduprijeti me za kvalitenije slike. Ja cu biti toliko naporan s opisima dok doticni clan nas ne prestane sve zajedno jebat u zdrav mozak i stavljati slike koje nisu za forum...