Autor Tema: Neoplan vs. Setra vs. Mercedes vs. MAN vs. ...  (Posjeta: 96718 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Marko NS

  • Legenda
  • *
  • Postova: 1856
    • Profil
Odg: Neoplan vs. Setra vs. Mercedes vs. MAN vs. ...
« Odgovori #150 u: 10 10, 2020, 01:45:09 prijepodne »
Imalo ne imalo veze sa Politikom ali Bukurest bih trebao da dobije 130 Hibrida , toliko ni Minhen ni Bec nisu dobili  ;D
Daleko od toga nisam ljubomoran nego je zanimljivo pratiti tako nesto kako neke zemlje imaju srece, ne znam sta HR ceka kad su vec tako dobri neka se iskoristi prilika pa da se uzme neki Hibrid ili Elektro :)
Ne znam mozda ponude te Solarise po nekoj povoljnijoj ceni nekim gradivima ili ako moze da se promeni konfiguracija pa da ih iskoriste.
Solaris koliko sam pratio nije bas imao srece na tenderima uHR, koliko vidim Iveco najbolje prolazi pogotovu u Zagrebu.
« Zadnja izmjena: 10 10, 2020, 01:46:33 prijepodne od Marko NS »

Offline The_Dubster

  • Administrator
  • Legenda
  • *
  • Postova: 11138
    • Profil
Odg: Neoplan vs. Setra vs. Mercedes vs. MAN vs. ...
« Odgovori #151 u: 20 10, 2020, 23:42:59 poslijepodne »
Gužva u 16-ercu :P


Offline ja5ko

  • Član
  • *
  • Postova: 421
    • Profil
Odg: Neoplan vs. Setra vs. Mercedes vs. MAN vs. ...
« Odgovori #152 u: 18 01, 2021, 17:35:50 poslijepodne »

Online Manas

  • Vozač Autobusa
  • Legenda
  • *
  • Postova: 1154
    • Profil
Odg: Neoplan vs. Setra vs. Mercedes vs. MAN vs. ...
« Odgovori #153 u: 28 02, 2021, 21:39:23 poslijepodne »

Offline ja5ko

  • Član
  • *
  • Postova: 421
    • Profil
Odg: Neoplan vs. Setra vs. Mercedes vs. MAN vs. ...
« Odgovori #154 u: 04 03, 2021, 19:58:42 poslijepodne »

Offline Servistrans_belmynn

  • VIP
  • Legenda
  • *
  • Postova: 3372
    • Profil
Odg: Neoplan vs. Setra vs. Mercedes vs. MAN vs. ...
« Odgovori #155 u: 07 03, 2021, 21:49:41 poslijepodne »

Offline Marko_BL417

  • Legenda
  • *
  • Postova: 7350
    • Profil
Odg: Neoplan vs. Setra vs. Mercedes vs. MAN vs. ...
« Odgovori #156 u: 28 04, 2021, 23:01:49 poslijepodne »
Ne računajući "četiri asa", koji je po vama najbolji proizvođač autobusa?

Meni neko povjerenje uliva Van Hool. Nisam se do sad vozio ni u jednom VH, ali stičem utisak da se kroz istoriju pokazao kao vrlo izdržljiv i isplativ a i dizajneski su neki stariji modeli i dan-danas atraktivni, a da ne kažem kakva su pojava bili u ono vrijeme, počev od EOS-a, preko T/TD pa sve do ove nove TX/TDX generacije. Meni su turistički VH autobusi ljepši, a imam osjećaj i kvalitetniji od Neo/Man grupe. Iako je danas znatno kraći životni vijek novog vozila, što posljedica kapitalizma i vremena u kojem živimo i u kojem se sve danas svodi na politiku i novac i ne prave se više ni vozila ni dijelovi da traju po 40 godina...

Definitivno bi se volio provozati u jednom VH, nije bitno koja generacija, volio bih ga probati više nego pet Setri petica :P (normalno, šta ću Setre probavati kad znam da su dobre :P )

VDL Futura mi je dizajnerski OK, ali joj je baš loša zvučna izolacija, posebno kad krstari autoputem 100km/h (bar ova iz 2013. kojom sam se vozio).

Offline The_Dubster

  • Administrator
  • Legenda
  • *
  • Postova: 11138
    • Profil
Odg: Neoplan vs. Setra vs. Mercedes vs. MAN vs. ...
« Odgovori #157 u: 28 04, 2021, 23:29:16 poslijepodne »
Slažem se s tobom Marko.

Od trenutnih aktivnih proizvođača, iza velike 4-ke su za mene odmah VDL i Van Hool. Sitnice su u pitanju, jer oba koriste iste pogonske agregate i slične koncepte, mada je Van Hool malo generalno teži sa nadogradnjom što se osjeti na potrošnji. Ja sam se vozio u novijim Futurama 2015-2018 i meni je zvučna izolacija bila ok.

Volvo bi možda bio aktuelan, ali nemam nikakvog iskustva s njim,mada kažu da su jako kvalitetni. Također, nikakvo iskustvo nemam sa Ivecom pa ne bih komentarisao.

ja bi iskreno volio probati novi Temsa Maraton ili HD12/13, jer i oni su sa DAF mehanikom kao VDL i VH, ali me zanimaju unutrašnji detalji i osjećaj vožnje. Iako realno, Temsa je ipak ispod nivoa VDL i VH.


Ove egzotike Sunsundegui, Caetano, Ayats... su ipak druga liga

Offline Marko NS

  • Legenda
  • *
  • Postova: 1856
    • Profil
Odg: Neoplan vs. Setra vs. Mercedes vs. MAN vs. ...
« Odgovori #158 u: 29 04, 2021, 00:26:54 prijepodne »
Da i ja dodam neko svoje misljenje nadam se da se nece niko da uvredi, ali nazalost Neoplan kao Neoplan je dosta pao od saradnje sa Man-om i cak na tom mestu iza Setre se jako dobro snasao VH koji je dosta kvalitetan bus. VDL sto sam cuo se malo popravio ali nisam se vozio ne mogu da sudim. Novi Volvo je dosta solidan ali je velika mana sto imaju jako malo servisnih mesta i i ako ima dosta dobru opremu vidi se da nije bas to kao kod njivohih kamiona i auto to mi je pricala osoba koja je imala Volvo 9900 na testu sa najboljom opremom , kaze sto se mehanike tice i menjaca moze da parira Setri. Solaris jeste da ne pravi turisticke ali ovi novi sto sam se vozio nekako dosta lupaju i osete se neravnine.

Offline Irizar Century

  • Legenda
  • *
  • Postova: 3266
    • Profil
Odg: Neoplan vs. Setra vs. Mercedes vs. MAN vs. ...
« Odgovori #159 u: 29 04, 2021, 09:58:01 prijepodne »
Marko BL417  Sa Halilovićem za Njemačku

Po meni VH,Volvo i Scania su najpouzdaniji autobusi na tržištu dok su ovi ostali već niža liga ali im je problem skupo održavanje.

Setra i Mercedes su isto možda mehanički dobri autobusi ali nisu više autobusi u kojima možeš da uživaš u putovanju kao što su bili TC400 ili Travego II ali eto.

Iveco me kao putnika prijatno iznenadio čak i sa gradskim modelima Crossway i Urbanway gdje čovjek bukvalno neosjeti da se vozi po gradu ali sam čuo da su malo više kvarljivi odnosno prosto rečeno Alfa Romeo među autobusima

Man i Neoplan su jeftiniji autobusi namjenjeni linijskom prijevozu putnika (MAN) i putovanjima iz Bosne u Tursku (Neoplan) malo se šalim hehe.
MAN kao sastavni dio VW grupe nije daleko od prosječnog Passata po ponašanju i često ih prijevoznici uzimaju baš zbog jeftinog održavanja što mi je potvrdilo i nekoliko vozača.
Usput kad smo već kod MAN-a gdje će se naredni autobusi modifikovati jer je MC u Plauenu izgleda zatvoren.

Sa VDL-om i Temsom nemam nikakva iskustva niti informacije pa ih neću da komentarišem.
« Zadnja izmjena: 29 04, 2021, 10:02:07 prijepodne od Irizar Century »
Armin Vučić

Offline ja5ko

  • Član
  • *
  • Postova: 421
    • Profil
Odg: Neoplan vs. Setra vs. Mercedes vs. MAN vs. ...
« Odgovori #160 u: 29 04, 2021, 20:19:28 poslijepodne »
Izbaci uljeza.

Offline Marko NS

  • Legenda
  • *
  • Postova: 1856
    • Profil
Odg: Neoplan vs. Setra vs. Mercedes vs. MAN vs. ...
« Odgovori #161 u: 29 04, 2021, 22:52:07 poslijepodne »
Moram dodati jos da su sve Setre 400 TC bile sa boljom opremom u to doba je bilo manje konkurencije sad mozda 5%~10% prevoznika uzima dodatnu opremu i najveca je razlika sto vam sad Volvo ili Irizar daju top opremu i budu jeftiniji od EvoBus-a ali kad pogledate taj bus posle 5 ili 10 godina razlika je nebo i zemlja. Niko ne drzi cenu toliko dugo kao Setra ili Mercedes i jednostavno su najpouzdaniji , VH je po meni odma ispod Setre pa posle ima nekoliko mesta praznih.

Offline Marko_BL417

  • Legenda
  • *
  • Postova: 7350
    • Profil
Odg: Neoplan vs. Setra vs. Mercedes vs. MAN vs. ...
« Odgovori #162 u: 09 05, 2021, 18:53:41 poslijepodne »
Isuzu Visigo vs. koje je ovo čudo






Offline Irizar Century

  • Legenda
  • *
  • Postova: 3266
    • Profil
Odg: Neoplan vs. Setra vs. Mercedes vs. MAN vs. ...
« Odgovori #163 u: 09 05, 2021, 19:14:41 poslijepodne »
Ferqui
« Zadnja izmjena: 09 05, 2021, 19:14:55 poslijepodne od Irizar Century »
Armin Vučić

Offline Irizar Century

  • Legenda
  • *
  • Postova: 3266
    • Profil
Odg: Neoplan vs. Setra vs. Mercedes vs. MAN vs. ...
« Odgovori #164 u: 16 05, 2021, 17:26:57 poslijepodne »
Iveco Daily vs Mercedes Sprinter

Malo neravnopravno ali et  Setra S250 Special vs Volvo XC90
Armin Vučić