Autor Tema: Diskusija o međunarodnim linijama  (Posjeta: 108156 vremena)

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline The_Dubster

  • Administrator
  • Legenda
  • *
  • Postova: 11016
    • Profil
Odg: Diskusija o međunarodnim linijama
« Odgovori #195 u: 01 09, 2022, 10:33:00 prijepodne »
biće napeto ;)

Offline mate

  • Legenda
  • *
  • Postova: 3982
    • Profil
Odg: Diskusija o međunarodnim linijama
« Odgovori #196 u: 10 01, 2023, 11:48:36 prijepodne »
Čisto da napišem koju rečenicu o proteklom vikendu i kraju blagdanskih gužvi.
Vjerujem da su svi vidjeli članke o masovnim gužvama s istoka na granici Hrvatske sa Srbijom i BiH. Preko GP Bajakovo u 24 h (nedjelja) prešlo je 107 buseva prema Zapadu, dodajući subotu i još GP Tovarnik prema Zapadu je sigurno otišlo oko 200injak buseva. U tim situacijama čekanja su jednostavno neizbježna, jer se granična procedura mora odviti sukladno propisima. Svi prijevoznici su imali pojačane kapacitete, pr. kosovski Zhitia Turist je u subotu imao 18 buseva prema SLO,A,D, a u nedjelju 28 buseva.

Što se tiče prometa iz BiH, koliko sam upratio a i koliko sam čuo na poslu i to je bilo dosta pojačano kod svih. Pr. Jelinak je u subotu imao 5 autobusa na relaciji BiH - D, u petak i nedjelju 2 busa na relaciji HR - D. Kantić je preko Sl. Broda i subotu i nedjelju imao po tri busa na Zvornik - Frankfurt, dok je Line u sub s 3, a u ned s 4 busa išao za Frankfurt. Usora je u nedjelju s obje petice išla za Njemačku, kao i Adamčević. Transturist je u subotu s 6 buseva išao za D, CTS isto tako. Globtour je u subotu imao 2 busa na Sarajevo - Dortmund, ali općenito je poznato da su oni u slobodnom padu što se tiče linije za Njemačku.

Dakle, možemo reći da se ovih blagdana vratilo putovanje u vremenima prije COVIDa, samo što se vide neke osjetne razlike, prvenstveno tu možemo reći za Globtour koji je svojim kemijanjem izgubio veliki broj putnika. CTS je liniju za Wien ostavio samo preko GP S.Gradiška, dok Njemačku i dalje vozi preko B. Broda, ali samo popodnevni polazak iz Sa, dok je jutarnje poukidao. To mi je za sada i najviše žao, jer sada silne novosti u CTSu, kao i MB Tourismi mi nisu baš na ruku. Isto tako volio bi da Biss i Kantić vrate liniju za ZG. Vidjet ćemo što će nam donjeti ova godina, ali ako se gleda po samom početku, mogla bi ova godina značiti potpuni povratak na stare staze.

Online Manas

  • Vozač Autobusa
  • Legenda
  • *
  • Postova: 1143
    • Profil
Odg: Diskusija o međunarodnim linijama
« Odgovori #197 u: 10 01, 2023, 11:54:16 prijepodne »
Ukoliko idu dva busa za Wien jedan ide na Gradišku, drugi na Brod. Ukoliko ide jedan, on ide na Gradisku, stim da se drugim busem vrsi transfer putnika do Gradiške.

Offline mate

  • Legenda
  • *
  • Postova: 3982
    • Profil
Odg: Diskusija o međunarodnim linijama
« Odgovori #198 u: 10 01, 2023, 12:11:48 poslijepodne »
Mislim u post covid vremenu da nisam uopće vidio CTSov bus za Wien preko Broda. A koliko sam cuo za sada vozi samo ta preko Gradiske

Offline Marko_BL417

  • Legenda
  • *
  • Postova: 7351
    • Profil
Odg: Diskusija o međunarodnim linijama
« Odgovori #199 u: 04 02, 2023, 02:25:00 prijepodne »
Npr. linija Zagreb - Banja Luka - Prijedor - Novi Grad koju vozi Pepeks

Kupi putnike samo u Zagrebu, uzima A3 i silazi na petlji Okučani. Do granice s BiH nema registrovanih stajališta. U BiH ne smije uzimati putnike a ovi koji su u busu smiju izlaziti u Gradišci, BL, Prijedoru, Novom Gradu i usputnim mjestima

Uzmimo primjer, u ZG uđu tri putnika, sva tri idu u Novi grad. Do Novog Grada je trasa linije kilometarski duplo duža od najkraće trase (preko GP Dvor na Uni), smije li autobus ići tim kraćim putem budući da do Gradiške nema stajališta a u BiH nema niko izaći sem ova tri što izlaze u Novom Gradu?

Ja mislim da ne smije zbog granice, mora se ići na granični prelaz koji piše u dozvoli. Akk je tako, smije li onda taj bus kad uđe na Gradišci ići preko Dubice i Kostajnice za Novi Grad jer je to opet manja kilometraža nego na BL i Prijedor

Offline Slavisa

  • Global Moderator
  • Legenda
  • *
  • Postova: 1412
    • Profil
Odg: Diskusija o međunarodnim linijama
« Odgovori #200 u: 04 02, 2023, 08:40:45 prijepodne »
Tako je, granični prelaz koji piše u dozvoli na njega se ide jer je u tom graničnom prelazu registrovano da linija prolazi svakodnevno ili nekim određenim danima, dok na ostalim GP koji ne pišu u dozvoli nema rigistrovana linija kod njih u sistemu i ne može se preći.

A što se tiče trase linije ni to se ne smije mijenjati, jer u dozvoli je naznačeno kuda je trasa linije i kuda se autobus smije kretati.
Kada bih izašao iz te naznačene trase kuda mora prolaziti, inspekcija ima potpuno pravo da blokira liniju i uzme dozvolu ukoliko ih uhvate u tom djelu izmjene trase kretanja.
Izuzev kada je vanredna situacija kao što su: Saobraćajne nesreće i nezgode, odron na putu i slično kada put nije prohodan.

Offline nick

  • Član
  • *
  • Postova: 377
    • Profil
Odg: Diskusija o međunarodnim linijama
« Odgovori #201 u: 11 04, 2023, 19:44:57 poslijepodne »
Po onome što sam vidio ovdje na slikama, sto sam lično vidio u saobraćaju te na kamerama moze se reći da je ovaj Uskršnji vikend po broju putnika i autobusa bio na nivou iz 2019.
Moze se takodjer primjetiti da su "veliki" prevoznici izgubili dio putnika, pa su tako npr. Livno Bus, Kantić Line, Ćićko, Jelinak i prevoznici iz Krajine na dobrome putu.
Drago mi je da su se Centrotrans i Trans Turist oslbodili donekle Flixbusa te oni sad diktiraju pravila, sto je primjetno po dosta većem broju putnika.
Sve u svemu kvalitet autobusa je po meni odličan, ali po meni i dalje previše polazaka na linijama BiH - Njemačka i obratno.

Offline Marko_BL417

  • Legenda
  • *
  • Postova: 7351
    • Profil
Odg: Diskusija o međunarodnim linijama
« Odgovori #202 u: 11 04, 2023, 19:50:40 poslijepodne »
Ne treba zaboraviti ni period prije odnosno poslije pravoslavnog Uskrsa, kad takođe bude veći broj autobusa, posebno prema Srbiji

Offline nick

  • Član
  • *
  • Postova: 377
    • Profil
Odg: Diskusija o međunarodnim linijama
« Odgovori #203 u: 24 12, 2023, 15:24:27 poslijepodne »
Zadnjih sedam dana je sigurno stotinjak autobusa redovnim linijama došlo u BiH. Ni jedna jedina slika nije osvanula na forumu. Ja ne znam koja je svrha postojanja istog? Ko je kupio novog kombija i ko vlasnici prethodnih 20 godina?
0 bodova za ovaj forum!

Offline Slavisa

  • Global Moderator
  • Legenda
  • *
  • Postova: 1412
    • Profil
Odg: Diskusija o međunarodnim linijama
« Odgovori #204 u: 24 12, 2023, 15:58:00 poslijepodne »
Ja bi prvi ispratio sve što se tiče Banjaluke i prolaska kroz BL, ali od početka ove sedmice mi se zdravlje pogoršalo baš da sam jedno veče i u hitnoj bio ali o tom po tom.

A žao mi jest jer pogotovo vidim da svi koji trebaju proći ujutru u 5 kroz Stanicu u BL kad nisam u prilici da ih slikam, prolaze u 12 popodne i ja zbog zdravlja ne mogu da ih ispratim.
Da nije bilo tih problema, išao bi sve od A do Ž da ispratim jer preko BL prođe bar 90% linija koje prelaze GP u Gradišci.

Offline Semir

  • Global Moderator
  • Legenda
  • *
  • Postova: 2268
    • Profil
    • BHBus.ba
Odg: Diskusija o međunarodnim linijama
« Odgovori #205 u: 24 12, 2023, 17:34:57 poslijepodne »
Nick polako bez ispada. Propratili smo polaske i uskoro idu slike

Offline Busfahrer

  • Vozač Autobusa
  • Član
  • *
  • Postova: 338
    • Profil
Odg: Diskusija o međunarodnim linijama
« Odgovori #206 u: 25 12, 2023, 18:54:21 poslijepodne »
Svaka cast, da li ste slikali u petak ili i u subotu? I ko je imao najvise putnika/autobusa?

Online Manas

  • Vozač Autobusa
  • Legenda
  • *
  • Postova: 1143
    • Profil
Odg: Diskusija o međunarodnim linijama
« Odgovori #207 u: 26 12, 2023, 22:54:37 poslijepodne »
Sema, odlične slike. Ko je od prevoznika bio najbrojniji? Nekako mi se cini Globtur

Offline Semir

  • Global Moderator
  • Legenda
  • *
  • Postova: 2268
    • Profil
    • BHBus.ba
Odg: Diskusija o međunarodnim linijama
« Odgovori #208 u: 27 12, 2023, 04:55:40 prijepodne »
Najbrojniji kao i uvijek Kantić Touristik