Forum Info > Rad foruma

Migracija Foruma na novi server

(1/3) > >>

EldinR:
Poštovani članovi foruma,

Ovom prilikom Vas želim obavjestiti o nekoliko novih stvari koje smo radili proteklih dana, vezanih za forum.

Kao što i sami možete vidjeti, forum je premješten na novi, brži i sigurniji server od predhodnog. To je moralo biti urađeno iz prostog razloga što je forum nas administratore a isto tako i članove banovao nakon svakod edita neke teme ili ubacivanja slike i slično. Skontali smo nakon dubokog istraživanja da je problem u serveru koji smo koristili, jednostavno nije mogao podnijeti toliko članova i toliko postova u jednom momentu i konstatno se resetovao (padao, narodski rečeno), po nekoliko puta na dan.

Lično sam iskusio sve ove nedostatke nakon 2 dana aktivnog korištenja foruma nakon čega sam i predložio novi server koji je baziran na cloud (oblak) tehnologiji.

Zadnjih nekoliko dana je krenula migracija na novi server. Poređenja radi, na Vašim kompjuterima imate hard diskove, ili na mobitelima vašu memoriju za smještanje Vaših podataka. Sada samo uporedite težinu od 30 Gigabajta podataka i slika koje ima ovaj forum, to je ogroman broj podataka, postova, slika, tema i informacija. Samo ubacivanje tih podataka na novi server je zaista pretežak posao, dugotrajan i mukotrpan da budem iskren.

Sve je odrađeno u najboljem redu i onda smo napokon (nakon nekoliko dana) dobili zeleno svjetlo od strane agencije za državne domene .ba da uradimo tu tranziciju sa starog na novi server. Taj dio procesa je urađen prije dva dana, uspješno.

Ono što vidite sada jeste forum na novom serveru, koji radi 10x bolje i brže nego predhodna verzija.

Sa druge strane, ja sam lično developer odnosno osoba koja je zaslužena za migraciju (premještanje podataka na novi server) i mogu Vam reći iz ličnog iskustva, da sve ali baš sve odradite po udžbeniku, narodski rečeno - školski, uvijek ali uvijek će neki dio "zaštekati". Tako je i u našem slučaju.

Pratim Vaše postove na ovim temama, i znam i sam da imamo trenutno problem sa slikama, ali i drugim stvarima. To je "normalna" stvar u ovakvim okolnostima. Ništa, ali ništa neće biti izgubljeno od Vaših slika, postova, odgovora, poruka i slično. Sve je uredno sačuvano samo neki dijelovi nisu još podešeni kako treba za ispravan rad foruma. Užurbano radimo na ovim prepravkama cjelodnevno. Koliko god je nama u interesu da forum radi u najboljem redu, tako i očekujemo vaš odgovor šta ne funkcioniše sa Vaše strane. Svaki odgovor je dobro došao i zahvalni smo na tome.

Ono što očekujemo je samo malo strpljenja, jer ovo nije nešto što se može riješiti za nekoliko minuta, neke stvari su iznad naše moći pa moramo čekati i na odgovor servera, brzinu učitavanja i služenja informacija, promjene koje napravimo i slično.

DWProski:

--- Citat: ---Skontali smo nakon dubokog istraživanja da je problem u serveru koji smo koristili, jednostavno nije mogao podnijeti toliko članova i toliko postova u jednom momentu i konstatno se resetovao (padao, narodski rečeno), po nekoliko puta na dan.
--- Kraj citata ---
Padao? Zbog čega? Broja članova i postova ne vjerujem, prije bi to bilo zbog loših plugina. Jer nema šanse da me ubjediš u to da 20 aktivnih članova i <50000 postova može "napatiti" server. Pogotovo onakav (budući da si dolje pomenuo koliko imate prostora na disku) koji košta barem preko 200 maraka godišnje. A i ima automatski backup (što je bitno kasnije)


--- Citat: ---Kao što i sami možete vidjeti, forum je premješten na novi, brži i sigurniji server od predhodnog.

--- Kraj citata ---
A imate SSL na portalu, a ne na forumu.


--- Citat: ---Lično sam iskusio sve ove nedostatke nakon 2 dana aktivnog korištenja foruma nakon čega sam i predložio novi server koji je baziran na cloud (oblak) tehnologiji.
--- Kraj citata ---
Ko da si rekao hljeb baziran na pšenici. Džaba šuplja.

--- Citat: ---Zadnjih nekoliko dana je krenula migracija na novi server. Poređenja radi, na Vašim kompjuterima imate hard diskove, ili na mobitelima vašu memoriju za smještanje Vaših podataka. Sada samo uporedite težinu od 30 Gigabajta podataka i slika koje ima ovaj forum, to je ogroman broj podataka, postova, slika, tema i informacija. Samo ubacivanje tih podataka na novi server je zaista pretežak posao, dugotrajan i mukotrpan da budem iskren.

--- Kraj citata ---
Također šuplja. 30GB je sitnica (ako ih ima i toliko, jer niko nema slike na serveru, svi ih hostaju na 3rd party stranicama). Kada je moguće prebaciti forum veličine 1TB za jedan dan, ne vidim zašto je vama problem bio prebaciti 30GB za isto vremena.

--- Citat: ---Ono što vidite sada jeste forum na novom serveru, koji radi 10x bolje i brže nego predhodna verzija.
--- Kraj citata ---
Nek on radi brže i bolje, ali ste mogli uzeti neki relevantan backup koji nije bio star 15 dana. Ili ako već to niste mogli, mogli ste uključiti maintenance mode i time izbjeći svu dramu koja je sada u toku.


--- Citat: ---Pratim Vaše postove na ovim temama, i znam i sam da imamo trenutno problem sa slikama, ali i drugim stvarima. To je "normalna" stvar u ovakvim okolnostima. Ništa, ali ništa neće biti izgubljeno od Vaših slika, postova, odgovora, poruka i slično. Sve je uredno sačuvano samo neki dijelovi nisu još podešeni kako treba za ispravan rad foruma. Užurbano radimo na ovim prepravkama cjelodnevno. Koliko god je nama u interesu da forum radi u najboljem redu, tako i očekujemo vaš odgovor šta ne funkcioniše sa Vaše strane. Svaki odgovor je dobro došao i zahvalni smo na tome.
--- Kraj citata ---
Mogli ste onda odmah staviti zadnji backup sa svim postovima koji su izgubljeni, a ne ovako. A i koliko vidim pogubili ste više od pola stvari koje su bile na starom serveru, poput administratorske arhive slika.


m_junuzovic:
Majku mu kakve servere koristi ovaj forum? Iz nekog podruma u Nju Deliju?

Milioni foruma na internetu, stotine vezane samo za autobuse i ni na jednom se svakih 6 mjeseci ne brišu postovi, ljudi izbacuju kad se logiraju, serveri konstantno resetuju... kao što je ovdje slučaj stalno

The_Dubster:
Korišteno je kod tebe u komišluku kod Leftora i eto vidiš kakvi su bili rezultati...

Dozvolili su ljudi prije skoro dvije godine da hosting padne kad su bili minusi u januaru-februaru i to jer server soba nije bila propisno izolirana i zaštićena od hladnoće (?!), i povrh svega nisu nam radili redovni back up zbog čega je tad par mjeseci rada izgubljeno.... Jesmo tad mi bili krivi?

Trpili smo dokle smo mogli i onda se u toku preseljavanja zbog njihovih gluhih telefona da nam daju pristup podacima da se prebacimo zajebu opet back up i 8 dana ne znamo na čemu smo da bismo i mi tek vidjeli u petak kakva je situacija napokon kad su nam dali pristup.

U međuvremenu nam domena istekne a vlasnik domene je Leftor. Ne dobijamo instrukciju za uplatu, pa nas suspenduju skroz na dva dana. Kad je plaćeno, vrate nas online, ali sa krivim back-upom. Jesmo li opet mi krivi?

Tako da, iz vaše perspektive mi ne valjamo šta god da se uradi.

Priča je mnogo dublja nego što se vidi i razumijem vas da iz vaše perspektive to lako izgleda, ali mi se trudimo da obezbjedimo što bezbolniji pristup i tranziciju, ali nažalost dosadašnji server nije bio ok i vi ste se žalili - probamo se prebacit na novi, stari saradnici nas zezaju i opet ispade da ne valja...

Evo ne znam... ja što mogu reći da se lično ne razumijem u ovo sve i tražili smo alternative. Prepustili smo posao Eldinu koji ima iskustvo u ovim stvarima i sad je sve na njemu i da proba pokrpati rupe i probleme koje smo imali sa Leftorom.

Marko_BL417:
A iz tvog ugla svi smo đubrad i dosadnjakovići, zato što smo neupućeni, ne zasližujemo ni pravovremen odgovor. Ni ne zaslužujemo ni hvala za trud, za dane i noći postavljanja slika i sve što tome prethodi, bilo na minus 20 ili na plus 40

I šta ćete sad poduzeti povodom toga? Prošli put je uništeno 13 mjeseci (ne "par" mjeseci kako opet umanjuješ stvar, nego 13 mjeseci) našeg rada, sad uništeno 15 dana, i nikom ništa? Hoćete ih tužiti zato što su oni krivi što je sve nestalo zbog njihove ponovljene nemarnosti? Hoćete ih tužiti? Aha... Boli vas briga što se neko trudi, kao što je isto vas bolio đon što ste 2015. gledali kako postavljamo slike koje će otići u nepovrat. A znali ste da će otići ća, ali ste se ušutili, kurvanjski se povukli i gledali kako Admir95 iz Švedske, ja i još nekolicina momaka postavljamo XXX slika on iz Banjaluke a ja iz Rijeke i sa Zlatibora. Ti si mi govorio da je Amar glavni krivac i da je on trebao sve reći a i sam si znao da su šanse da se on nakon svega oglasi ravne nuli. A ti si tada mogao barem reći da se ništa ne postavlja na forum jer će se sve raspasti. Bar si to mogao (mogli su i Semir i Enes, ali eto ti si valjda bio Global moderator, hijerarhijski odmah poslije Amara). A ne onako kurvanjski otići sa foruma

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

Idi na punu verziju