Autor Tema: Škola slikanja autobusa  (Posjeta: 77703 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline mate

  • Legenda
  • *
  • Postova: 4148
    • Profil
Odg: Škola slikanja autobusa
« Odgovori #105 u: 31 05, 2020, 22:12:11 poslijepodne »
Jesi u pravu si, previse se pustalo i pusta se...
Kao prvo treba razluciti sto je istina a sto vrijeđanje , u nas u HR se za one koji ne zele slusati nakon x puta ponavljanja veli da je bedak (blag izraz), a to je istina, nikad nisam nista napisao a da nije istina.

Uzet cu primjer danasnje frke u Crnoj kronici, hicme ni kriv ni duzan dobije opomenu, a inicijatori Damir i Marko nista...Adnane po meni ako je Mehic dobio opomenu, onda i inicijatori su trebali isto proci...Mehic je rekao surovu istinu...a sto je to bilo na zesci nacin, e hebiga, nekada se samo tako mogu neke stvari rijesiti

Nadalje, kad sam ja iznio prijedlog, nitko osim studenta i dijelom Marka nije nista napisao konstruktivno ni podrzao, jer ocito nekome ovakva situacija pase, a to je problem
« Zadnja izmjena: 31 05, 2020, 22:13:48 poslijepodne od mate »

Offline The_Dubster

  • Administrator
  • Legenda
  • *
  • Postova: 11138
    • Profil
Odg: Škola slikanja autobusa
« Odgovori #106 u: 02 06, 2020, 22:33:15 poslijepodne »
Pročitao sam sve iznešene prijedloge i što se tiče Podpravilnika oko postavljanja slika, koji bi bio inkorporiran u Pravilnik, predložio bih slijedeće:
- Preporučena veličina slike u postovima je 800x600 ili 1024x768 pxl. Rezolucije slike veće od predloženih mogu dovesti do usporenog rada servera foruma kao i probleme korisnicima prilikom pregledavanja foruma, jer nemaju svi ekstra dobri internet.
- Za postavljanje slike na forum, potrebno ju je postaviti na neku od stranica za upload pa njen link sa IMG kodom postaviti u svoj odgovor.
- Poželjno je da se uz svaku sliku prilože informacije o datumu nastanka slike i mjestu gdje je slikano.

Pošto je na forumu naglasak na kvalitetu, a ne kvantitetu i nabijanju broja postova, moramo postaviti neke jasne granice i oko kvalitete slika. Neke od smjernica za slike autobusa koje mogu da se postave na forum su:
- Prilikom slikanja, glavni akcenat na slici mora biti autobus. Nije dozvoljeno da preko autobusa idu semafori, ulične rasvjete, znakovi, ljudi i ostali objekti koji sakrivaju dio autobusa. Naravno, iznimka se pravi ukoliko je neko vozilo ekskluzivno ili po prvi put na forumu, ali ipak i u tom slučaju potrebno je da se bar 80% autobusa vidi jasno i čisto.

- Oštrina slike je jako bitna. Vozilo na slici mora biti jasno i čisto otprilike toliko da se mogu pročitati registarske tablice vozila. Iznimka su slike koje su opisane u prethodnom članu.

- Ukoliko slikate vozilo u pokretu izbjegavajte slikanje vozila u mrtvom uglu aparata, pri velikim brzinama i na većem zoomu. Slike će postati deformisane i takve slike će biti brisane.

- Slike na kojima je autobus nejasan, deformisan i gdje se ništa ne može isčitati (npr. registracija, garažni broj, naziv firme...) ne mogu biti objavljene na forumu i takve će slike biti obrisane. Iznimka ovog pravila su slike koje donose neko vozilo ekskluzivno ili po prvi put na forum ili ako se želi naglasiti. Ipak, i ovakve slike trebaju ostati samo linkovane, a ne da se postavljaju pod svaku cijenu.

- Slike na kojima fali dio autobusa (krov, prednji ili zadnji dio, gume i slično) ne mogu biti objavljene na forumu i takve će slike biti obrisane. Iznimka ovog pravila su slike koje donose neko vozilo ekskluzivno ili po prvi put na forum ili ako se želi naglasiti. Ipak, i ovakve slike trebaju ostati samo linkovane, a ne da se postavljaju pod svaku cijenu.

- Kada jedan član smatra da neka slika nije za forum i to javno iznese, nema potrebe da se ostali članovi javljaju i nastavljaju diskusiju praveći spamm i off topic. Dovoljan je samo jedan komentar i jedna prijava što automatski znači da je slika prijavljena i da će administracija foruma preduzeti dalje korake vezano za prijavljeni post.

- Slike ne smiju biti u uspravnom/vertikalnom formatu, osim izuzetaka ranije opisanih, već u horizontalnom/vodoravnom položaju. Ovo se posebno odnosi na one koji slikaju mobitelima.

- Poželjno je da autobus bude u što vodoravnijem položaju na slici. Izuzeci su ako se autobus nalazi na nagibu, ako je dijelom na trotoaru i slično. Posebnu pažnju obratiti prilikom skretanja, ako se već nakrene kamera, da izgleda što je kreativnije moguće (ali to su već finese za koje se treba malo više potruditi). Uglavnom, izbjegavati ovakav tip slika https://postimg.cc/f3C86CW3 , dakle ako je autobus već parkiran fino, uslikajte ga kako treba.

- Slike samo prednjeg, bočnog ili zadnjeg dijela dolaze u obzir samo ako se radi o premijeri, ako se detaljno slika vozilo ili ako se želi naglasiti neka promjena na vozilu (neka lijepa reklama/šema, novi način brendiranja, vozači koji hoće da se uslikaju pored busa i hoće da ih se stavi na forum i sl.), uz navođenje razloga zašto se postavlja takva slika. Ovo ne važi za sekciju proizvođači, ako se objašnjavaju neki detalji, razlike itd.

- Izbjegavati postavljati slike na kojem je autobus zasjenila količina asfalta. Takve slike uvijek možete malo i srediti u programima da autobus bude glavna zvijezda slike.

- Izbjegavajte postavljati iste slike istih autobusa sa istim mjesta. Mijenjajte položaj. Pređite cestu, stanite na neko novo mjesto ili na drugi izlaz i slično. Postavljanje identičnih slika duži period donosi monotoniju, manji pregled tema i generalno manju posjetu forumu. Izuzetak mogu biti teme prevoznika koji imaju npr dva vozila u floti, pa se vozila moraju ponavljati, ali zato mijenjajte položaj. Također, izuzetak se može napraviti i na temama koje duži period nisu bile aktivne, pa radi aktivnosti da se postavi slika istog vozila sa istog mjesta, ali u nekom dužem vremenskom razmaku (minimalno 40-45 dana).

- Izbjegavajte sunce tako što ćete preći cestu ili slikati u određenom dijelu dana ili izabrati drugu ulicu, gdje vas sunce neće ometati.

Kako bismo bolje objasnili što ne treba da se nađe na forumu, evo i slikovno (autori da se ne naljute, nije ništa lično već čisto da se dokaže poenta).






 


















Administracija zadržava pravo brisanja slika bez upozorenja i objašnjenja. Svi članovi su dužni upoznati se sa ovim pravilima i istih se pridržavati.

Jasno nam je da svi nemate profi opremu za slikanje, ali uz malo mašte i dostupne programe možete napraviti sasvim dobre slike dostajne javnog postavljanja.








Eto toliko od mene.

Dodatne sugestije, prijedlozi i ideje ?

Offline student55

  • Član
  • *
  • Postova: 345
    • Profil
Odg: Škola slikanja autobusa
« Odgovori #107 u: 02 06, 2020, 22:45:37 poslijepodne »
Ubiti manje vise sve je receno ,sad ostaju neke tehnicke finese i da se to poslozi ovde bih cisto dodao jedan amandman a to je da slike tipa koje si  naveo u svom postu idu u formi linka i da se ne brisu jer od ukupnog broja slika po kvaliteti po mom misljenju samo dvije do tri koje realno nisu za forum jer shodno napisanim pravilim neispunjavaju ama bas ni jednu stavku  dok ostale slike ispunjavaju 50% od napisanih pravilnika tj ukoliko fotografija ispunjava 50% pravilnika moze da se objavi linkovno tj samo da se stavi u formi linka tu bih također dodao i format slike higera koji si pomeno jer po meni on i njemu slicne slike mogu da se objavljuju u formi linka

Offline Marko NS

  • Legenda
  • *
  • Postova: 1856
    • Profil
Odg: Škola slikanja autobusa
« Odgovori #108 u: 02 06, 2020, 23:25:19 poslijepodne »
Jos bi dodao da bi trebali svi da se ugledamo na Gospodina DWProski koji je gore kulturno i normanim tonom objasnio kako da se dotera slika.
I da znam da karantin utice na smanjen nivo zivaca ali kad neko postavi cudno pitanje da se ne skace odma  :)

Offline The_Dubster

  • Administrator
  • Legenda
  • *
  • Postova: 11138
    • Profil
Odg: Škola slikanja autobusa
« Odgovori #109 u: 02 06, 2020, 23:29:33 poslijepodne »
Citat: student55
Ubiti manje vise sve je receno ,sad ostaju neke tehnicke finese i da se to poslozi ovde bih cisto dodao jedan amandman a to je da slike tipa koje si  naveo u svom postu idu u formi linka i da se ne brisu jer od ukupnog broja slika po kvaliteti po mom misljenju samo dvije do tri koje realno nisu za forum jer shodno napisanim pravilim neispunjavaju ama bas ni jednu stavku  dok ostale slike ispunjavaju 50% od napisanih pravilnika tj ukoliko fotografija ispunjava 50% pravilnika moze da se objavi linkovno tj samo da se stavi u formi linka tu bih također dodao i format slike higera koji si pomeno jer po meni on i njemu slicne slike mogu da se objavljuju u formi linka
prijedlog da slike koje budu linkovane i po prvi put objavljenje, da se brišu kad dođe bolja slika nije prihvaćen.
naravno, pravila će se malo prilagođavati, ali ne da se zloupotrebljavaju.



Citat: Marko NS
Jos bi dodao da bi trebali svi da se ugledamo na Gospodina DWProski koji je gore kulturno i normanim tonom objasnio kako da se dotera slika.
I da znam da karantin utice na smanjen nivo zivaca ali kad neko postavi cudno pitanje da se ne skace odma 
Slažem se. On je svakako član za primjer u svakom pogledu. Također, pohvalio bi i Belmina koji je od prvog dana pokazao da je kapacitet da bi uz savjete postigao današnji kvalitet. Ima ovdje još potencijala među članovima, samo treba slušati :D

Offline Marko NS

  • Legenda
  • *
  • Postova: 1856
    • Profil
Odg: Škola slikanja autobusa
« Odgovori #110 u: 02 06, 2020, 23:32:24 poslijepodne »
Da i on naravno zaboravio sam i ostali koji slusaju uvek savete  :)

Offline Marko_BL417

  • Legenda
  • *
  • Postova: 7350
    • Profil
Odg: Škola slikanja autobusa
« Odgovori #111 u: 02 06, 2020, 23:48:37 poslijepodne »
Kod linkovanja dodati da to ne znači da se sve propale slike od tog dana postavljaju u formi linka već izuzetno (ako je premijerno ili ako se bus rijetko viđa)

Jel neko razmišljao šta ćemo sa slikama gostiju, ljudi koji nam šalju slike na viber, messenger... Imamo puno vozača i osalih pratioca koji nam pošalju ne baš dobru sliku i napišu "ova mora ići na bhbus", šta raditi u tom slučaju? Moj prijedlog je da tu napravimo izuzetak i to stroga selekcija, npr. ako malo busa fali ili ako je samo jedna strana busa, ali je grafički ok, da se ipak dozvole takve slike?

- Za postavljanje slike na forum, potrebno ju je postaviti na neku od stranica za upload pa njen link sa IMG kodom postaviti u svoj odgovor.   DODATI "Kako se postavlja slika na forum objašnjeno je ovdje"

Offline mate

  • Legenda
  • *
  • Postova: 4148
    • Profil
Odg: Škola slikanja autobusa
« Odgovori #112 u: 03 06, 2020, 07:16:05 prijepodne »
Samo ću reći ..."Eppur si muove"...
Adnane bravo, u suštini je to to što bi trebalo biti, sad samo ostaje za vidjeti i nadati se kako će to ispasti u praksi...

E Markane Banjalučki - ništa se ne mora, osim umrijeti i platiti porez, tako da i ako netko pošalje lošiju sliku, ta ne mora ići na forum, osim linkovno po onim izuzecima, mogu svi oni napraviti ok slike, nije to znanstvena fantastika, to jedino ako ti nekoga protežiraš pa moraš u zamjenu za kontra usluge postati sve slike koje ti pošalju, jer ako se krene nekome popuštati napravit će se još veći kaos

Offline The_Dubster

  • Administrator
  • Legenda
  • *
  • Postova: 11138
    • Profil
Odg: Škola slikanja autobusa
« Odgovori #113 u: 03 06, 2020, 12:15:53 poslijepodne »
Citat: Marko_BL417
Kod linkovanja dodati da to ne znači da se sve propale slike od tog dana postavljaju u formi linka već izuzetno (ako je premijerno ili ako se bus rijetko viđa)
ovo je ok, dodat ćemo. Da ne bude da neko ima 10 loših slika i da ih sve stavi linkovno.


Citat: Marko_BL417
Jel neko razmišljao šta ćemo sa slikama gostiju, ljudi koji nam šalju slike na viber, messenger... Imamo puno vozača i osalih pratioca koji nam pošalju ne baš dobru sliku i napišu "ova mora ići na bhbus", šta raditi u tom slučaju? Moj prijedlog je da tu napravimo izuzetak i to stroga selekcija, npr. ako malo busa fali ili ako je samo jedna strana busa, ali je grafički ok, da se ipak dozvole takve slike?
za slike gostiju - ako je slika po pravilima foruma onda ok, ako nije šta mi možemo tu... objasniš mu da nije slika po pravilima i kažeš kakva treba da bude. Dakle, ovdje nema izuzetka

Ovo za objašnjavanje kako postaviti sliku isto ok, biće ubačeno

Offline mate

  • Legenda
  • *
  • Postova: 4148
    • Profil
Odg: Škola slikanja autobusa
« Odgovori #114 u: 07 06, 2020, 11:16:53 prijepodne »
Malo da se osvrnem na slike koje su objavili IC i Stefan

Što se tiče ICa...ovo je slika u pokretu kojoj treba teziti i to treba biti vodilja za dalje



Nadalje, ovaj Sprinter se mogao puno bolje uslikati budući bus stoji, samo je trebalo malo preći cestu, a ne slikati opet s 4-5 m udaljenosti, jer onda ne bi bilo potrebno zoomiranje i cropiranje...

Ovog Sprintera nismo imali



Pomaka ima samo treba izbjegavati ove dječje bolesti kao kod Sprintera, jer ispada da je bolje ispao bus u pokretu nego bus koji stoji...

Što se tiće Stefana, je relativno novi član, ali još ne zna razlučiti što je za foruma...





Prva slika prolazi, iako je trebao ju malo drugačije cropirati, ali ok je ispala na kraju, za druge 2 necu duziti jer nisu uopće za foruma...

Offline The_Dubster

  • Administrator
  • Legenda
  • *
  • Postova: 11138
    • Profil
Odg: Škola slikanja autobusa
« Odgovori #115 u: 07 06, 2020, 22:45:21 poslijepodne »
radi se na updateu i generalnih pravila pa kad sve sredimo, biće objavljeno i onda idemo ozbiljnije.

Offline mate

  • Legenda
  • *
  • Postova: 4148
    • Profil
Odg: Škola slikanja autobusa
« Odgovori #116 u: 11 06, 2020, 21:09:15 poslijepodne »
Vidi se da se ovdje netko ozbiljno šali oko svega...nekome su i dalje loše slike ok i normalna pojava na forumu...

Offline The_Dubster

  • Administrator
  • Legenda
  • *
  • Postova: 11138
    • Profil
Odg: Škola slikanja autobusa
« Odgovori #117 u: 11 06, 2020, 21:34:49 poslijepodne »
druze vidiš da sam sam, a zadnjih dva mjeseca mi se ne vrti sve oko foruma.

Rekao sam da sva pravila idu na reviziju i biće kad bude. Nije ovo ni primarni cilj, ni posao ni egzistencija da se mora vi okom, a ja skokom.

Biće, biće... strpljen-spašen.

A kad se donese sve, onda se ide u brisanje viškova, spammova, OT, loših slika i slično.


Offline mate

  • Legenda
  • *
  • Postova: 4148
    • Profil
Odg: Škola slikanja autobusa
« Odgovori #118 u: 11 06, 2020, 22:08:52 poslijepodne »
Ma sve jasno, ali ovdje i ostatak mod tima mora biti angažiran na tome, a ne samo da sve pada na leđa jedne osobe...

Offline ja5ko

  • Član
  • *
  • Postova: 421
    • Profil
Odg: Škola slikanja autobusa
« Odgovori #119 u: 11 06, 2020, 23:11:35 poslijepodne »
Eh ovako pratim ovaj forum vec oko 2 godine. Dolazim sa podrucja TK. Tacnije Srebrenik
 Dosada nisam bio u prilici da fotografisem autobuse iako svaki dan sam znao promijeniti po 5 buseva u kojima se vozim do skole nebrojeno one u prolazu. Posto sam sad dobio neku bolju opremu nadam se da cete biti zadovoljni mojim fotofrafijama.. Pa bi molio iskusne clanove ako im nije problem ds mi daju neki savet u vezi slikanja. Inace rijec je o telefonu HUAWEI P30 lite. Nadam se da nije post malo OT. Izvinite ako je bilo gramaticki gresaka u textu i mali je podugacak. Pozzz