Autor Tema: Škola slikanja autobusa  (Posjeta: 76384 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Marko_BL417

  • Legenda
  • *
  • Postova: 7351
    • Profil
Škola slikanja autobusa
« u: 01 08, 2019, 15:13:16 poslijepodne »
Ne pretjerujem, ali za mene i za vecinu clanova koji iole normalno razmisljaju, ovo nije slika koja zadovoljava kriterije foruma...ovo je slika eto samo da se nabije broj postova i slicno, nije bit slikati bocno autobus, takvih njegovih slika ima mali milijun, ali ako ima neki detalj koji je od drzavnog interesa na boku, onda prolazi...Ljudi ovako se ne radi kvalitetno posao, pohvalilo se ICa kada je jedan period radio pristojne slike, i sad opet se vraćamo na početak...u redu je napraviti sliku s boka ako se hoce malo kreativnosti izraziti, ali ovdje i za minimalne kriterije sliku jos treba malo editirati...

Znači ovdje je problem što se ni malo ne vidi i prednja strana busa? Pa Tomi je kroz sva tri foruma bar trećina slika bila samo šofer-šajba, šofer-šajba i šofer-šajba (a jedno vrijeme skoro svaka slika je bila takva). Niti vidimo šemu busa, niti ako je npr. HDH ne znamo jel 415, 416 ili 417, a dosta premijernih slika mu je takvih bilo, iako je imao prostora da uhvati i bočni dio. Ja sam pretpostavio zašto to radi, ali ipak sam ga jednom pitao na pp. Očekivano, kaže mi da to radi zbog vozača, da bi se oni istakli. Ok, cijenim. Ali i te kako se mogu istaći vozači da se istovremeno uhati i bočna strana busa. Može i u vožnji, još pogotovo Tominim aparatom. Niko ne smije "A" da mu kaže što se tiče kvaliteta slika, tu se slažem, ali iz nekog razloga niko ne smije da mu prigovori što slika samo šofer-šajbu busa a opet nekome se prigovara i na stvari koje su realno OK (bar po meni). Daleko je od najbolje, ali ako ništa, bar je u istom rangu kao Tomine šofer-šajbe (ova je po meni za nijansu bolja jer se vidi koji je bus u pitanju), samo što eto Tomi se ne smije prigovoriti (bar stičem takav utisak).
« Zadnja izmjena: 01 08, 2019, 15:18:10 poslijepodne od Marko_BL417 »

Offline mate

  • Legenda
  • *
  • Postova: 3982
    • Profil
Odg: Škola slikanja autobusa
« Odgovori #1 u: 01 08, 2019, 16:17:21 poslijepodne »
Ovako, evo izvukao sam tri Tomine slike...pa neka ljudi analiziraju



Ovako bi bilo idealno da je uhvaćena Setra od strane clana IC, ili eventualno u skretanju ali da se vidi i prednja stjena busa...



Inace nisam pobornik ovih slika s boka, pogotovo ako nema slike sprijeda busa, a postoji mogucnost, ovdje cak vuce malo na kreativnost, a i vidi se sto znaci kad je slika dorađena i obrađena na kompjuteru, a ne samo drito s mobitela bacena na forum...


Imotski - Zagreb - Frankfurt



Vidim da prozivate Tomu za ovakve slike, ali nije jedini koji tako radi, ali i ruku na srce, bolje je vidjeti ovako bus, nego samo bocnu stjenu...znam da je vama bitno braniti ICa, nije problem sto je on napravio losu sliku, nego jednostavno treba dokazati da takve slike nisu za forum...Nadalje, znam da na proslom forumu takva njegova slika ne bi mogla proci, a ovdje nazalost sada prolazi sve i svasta...zasto jednostavno nije sliku okinuo koju sekundu ranije, kada bus zapocinje radnju skretanja, ili kad je uvidio da je slika ovakva, jednostavno odustao od njenog stavljanja na forum

Offline Marko_BL417

  • Legenda
  • *
  • Postova: 7351
    • Profil
Odg: Škola slikanja autobusa
« Odgovori #2 u: 01 08, 2019, 16:51:07 poslijepodne »
Jbg sad šta god kažem prerašće u prepirku a možda i u svađu... A to ni najmanje ne želim, već da normalno prodiskutujemo o problemu

Realno, po meni, svi smo u pravu. I ti, i ja, i Adnan, i IC, i tomo. Tomo će takvu sliku nadomjestiti kvalitetom, pa mu se možda zato oprašta. Ni ja lično nemam ništa protiv njegovih slika kakva je ova treća ali da se posavlja u normalnoj količini. A ne da na forumu bude prezasićenost šoferšajbe (isto tako nisam pristalica ni pretjeranog postavljanja samo bočnog dijela)

U pravu si kad kažeš da je stari forum držao do kvaliteta, ali i na starom forumu smo znali postaviti ovakvu sliku. I to dosta puta. A konkretno ova slika je daleko od toga da se razmišlja da li se treba objaviti ili ne

Ja lično nikoga ne branim nego samo pokušavam biti realan. Ipak ste ga previše uzeli za zub, a evidentno je da se poboljšava. Ne može od vremena kad su 2/10 slika bile za forum da sad odjednom bude 10/10. A k tome to je dijete, pa bi se i način kritikovanja trebao malo prilagoditi njegovom uzrastu.

Otkud znaš zašto nije ranije okinuo sliku? Možda da je ranije okinuo, bus bi bio manji, pa kad cropuje, slika bi bila mutna? A nije mogao prići bliže jer bi npr. ljudi koji stoje na trotoaru i čekaju zeleno zaklonili sliku. Možda je naišao kamion ili auto i čekao da prođe pa je onda okinuo. Razlozi mogu biti razni, a u svakom slučaju slika je solidna u odnosu na većinu njegovih slika iz istog perioda prošle godine. Kao što rekoh, našao je odličnu poziciju za slikanje, upraksava se i evidentno je da ide ka boljem.

Offline mate

  • Legenda
  • *
  • Postova: 3982
    • Profil
Odg: Škola slikanja autobusa
« Odgovori #3 u: 01 08, 2019, 19:40:44 poslijepodne »
Sjeti se svih mlađih članova koje se uzimalo na zub, meni je samo zao sto tipa Danija il Hicmeta više nema u tolikoj mjeri ovdje posto znam da imaju kapacitete za poželjeti, ali i njih se kritikovalo, pa se od njih zato sto su prihvatili neke stvari postali su bolji i clanovi koji znaju odraditi posao.
Sada cu uzeti jednog clana koji je ovdje aktivan, a slike su mu korektne, to je kolega Hare koji zbilja doprinosi a kazem slike budu i vise nego dobre, jel problem ICu da pođe i tim putem, znas i sam kolike su muke bile prosle godine kad je meni pukao film, zato sto su svi sutjeli. Ja jos jednom velim, ova slika po meni nije za forum - vise cimbenika je tu, kvaliteta je dosta slabija, bus je relativno cesto slikan na samom forumu iz puno boljih uglova i situacija, necu sad toliko zapeti za taj bok kad vi branite, ali opet ponavljam treba znati odvagnuti kad sliku staviti a kad ne na forum, pa barem ce taj bus opet sutra il preksutra biti u tim krajevima i opet ce ga tako safatati...i sta smo dobili?? Od 10 slika koje napravi, postenije je da stavi 2-3 kvalitetne slike, nego 10 slika, od kojih ne mozes sastaviti 2 postene slike...Ako mu je to nova lokacija i nova mogucnost, pa par puta je napravio dobre slike, u cemu je sad problem, ako je ofulao obrisat sliku i cao, ne mora objaviti...a ako misli da treba prakse, neka se praksa na malim autima i ostalim vozilima...

tomo

  • Gost
Odg: Škola slikanja autobusa
« Odgovori #4 u: 03 08, 2019, 01:53:13 prijepodne »
Ne pretjerujem, ali za mene i za vecinu clanova koji iole normalno razmisljaju, ovo nije slika koja zadovoljava kriterije foruma...ovo je slika eto samo da se nabije broj postova i slicno, nije bit slikati bocno autobus, takvih njegovih slika ima mali milijun, ali ako ima neki detalj koji je od drzavnog interesa na boku, onda prolazi...Ljudi ovako se ne radi kvalitetno posao, pohvalilo se ICa kada je jedan period radio pristojne slike, i sad opet se vraćamo na početak...u redu je napraviti sliku s boka ako se hoce malo kreativnosti izraziti, ali ovdje i za minimalne kriterije sliku jos treba malo editirati...

Znači ovdje je problem što se ni malo ne vidi i prednja strana busa? Pa Tomi je kroz sva tri foruma bar trećina slika bila samo šofer-šajba, šofer-šajba i šofer-šajba (a jedno vrijeme skoro svaka slika je bila takva). Niti vidimo šemu busa, niti ako je npr. HDH ne znamo jel 415, 416 ili 417, a dosta premijernih slika mu je takvih bilo, iako je imao prostora da uhvati i bočni dio. Ja sam pretpostavio zašto to radi, ali ipak sam ga jednom pitao na pp. Očekivano, kaže mi da to radi zbog vozača, da bi se oni istakli. Ok, cijenim. Ali i te kako se mogu istaći vozači da se istovremeno uhati i bočna strana busa. Može i u vožnji, još pogotovo Tominim aparatom. Niko ne smije "A" da mu kaže što se tiče kvaliteta slika, tu se slažem, ali iz nekog razloga niko ne smije da mu prigovori što slika samo šofer-šajbu busa a opet nekome se prigovara i na stvari koje su realno OK (bar po meni). Daleko je od najbolje, ali ako ništa, bar je u istom rangu kao Tomine šofer-šajbe (ova je po meni za nijansu bolja jer se vidi koji je bus u pitanju), samo što eto Tomi se ne smije prigovoriti (bar stičem takav utisak).


Kroz barem trećinu tvoji postova stjećem dojam da bi me htio ocrniti, pokuditi i čak kad sam minimalno aktivan.... dragi moj kolega, ne ide to tako lako, trudim se godinama, već je desetljeće iza mene, kao i još puno mojih dragih poznanika, a  s ovim tvojim razmišljamima i dovođenjem mene u svezu s nekim postovima..... Nabit ću ti krumpir vrećicu sigurno kroz Čedomirovu Setru, možeš samo birati uzlaznim ili siaznim.....I onda vikati igen, igen......samo da vidim jel mi tko šta smiije prigovoriti.......


a ja sam prigovora već dobio xl što zbog brzopletosti, što zbog jezika....što u 73 stranice postova ima možda, ali možda, jer sam večeras prije posta provjerio i uvrh glave 10# takvih postova sa aktivnim članovima/vozačima......

Offline mate

  • Legenda
  • *
  • Postova: 3982
    • Profil
Odg: Škola slikanja autobusa
« Odgovori #5 u: 03 09, 2019, 20:56:54 poslijepodne »
Pošto se nitko od rukovodećeg kadra nije očitovao o mom prijedlogu teme za poboljšanje slika, kao da nije nikome u interesu, otvaram sam temu, u nadi da neće biti uklonjena...Javna je tajna da se nitko od modova osim Semira i Tome ne hvata u koštac s lošim slikama, vjv iz razloga toga što se boje da će  članovi koji objavljuju loše slike dići nos i napustiti forum, budući većinom takvi članovi su djeca koja se ljute za svaku sitnicu i kojima se ne smije uputiti dobronamjerna kritika, jer onda dolazi do pljuvanja na forumu i preko PPa u stilu što mi znamo i tko smo mi da govorimo o kvaliteti slike.

Da ne duljim previše na uvodu, prelazim na stvar - a to je pravilno slikanje autobusa s boka i postavljanje takvih slika na Forum. Inače ovo mi nije idealna pozicija za slikanje, pogotovo ako samo ta slika ide u post, više njoj težim kada radim kreativne slike...Ali, pošto je danas kolega Dreamwalker napravio odličnu sliku busa s boka, te mi dopustio korištenje slika u ove svrhe, malo ćemo o tome danas
Prvo imamo sliku u orginalnoj izvedbi:



a zatim i dorađenu u Photoscapeu (programčić idealan za ove poslove)



Kratko objašnjenje što je sve rađeno na slici, za početak je napravljena je blaga rotacija, pošto je u originalu bus nakoso radi ruke, te onda nakon tog odrezan (cropan) višak asfalta ali sve u skladu s kompozicijom, nakon toga su podešavani contrast i svjetlost/sjena budući je slika nastala u ranim jutarnjim satima s prvim zrakama dnevnog svjetla. Za kraj je odrađen i reisize same slike te je uz stavljanje potpisa u dnu slika sama spremna za postanje na forum. Ovo sve traje mozda minutu-dvije, i treba to odraditi da se dobije sama kvalitetna slika za forum. Znam da je danasnjoj generaciji klinaca to dosadno raditi, da je njima bitnije preko Taptalka i sl. odmah drito s mobitela postaviti 50ak slika upitne kvalitete bez da je slika pregledana i procjenjena da li je za forum...Svima malo samokriticnosti ne bi falilo, jer vidim da ovdje malo neke jebe procjena da li je slika za forum ili ne...

Očekujem konstrkutivnu  i kvalitetnu raspravu na ovu temu, iako znam da će se pojedinci naći uvrijeđenog ega, ali za takve me boli ona stvar.
« Zadnja izmjena: 03 09, 2019, 21:01:40 poslijepodne od mate »

Offline The hicMe

  • Legenda
  • *
  • Postova: 2967
    • Profil
Odg: Škola slikanja autobusa
« Odgovori #6 u: 03 09, 2019, 23:49:16 poslijepodne »
Evo i moj doprinos temi u nadi da cu pomoci nekome. Dakle ovo je original koja je ocajna:

Za edit na telefonu koristim PS Express, nakon 2min igranja u podesavanjima(contrast, shadows, highlights, sharpen, whites i blacks) dobio sam sasvim solidnu sliku:

Onaj ko ima volju moze od lose slike napraviti sasvim solidnu, ja licno uglavnom slikam iz voznje i kada mi uspije 3-4 od 10 slika ja sam zadovoljan, jer jednostavno nemoguce je da svaka slika ispadne odlicno. Izuzetak je kada se radi o premijeri koju nemamo prilike vidjeti svaki dan, tad se moze oprostiti losija fotka i misim da nisam jedini koji vise voli uci na forum i vidjeti 2 odlicne slike nego 9 losih i 1 dobru. Mogao sam ja odmah iste sekunde uci i postaviti sliku na forum jer je premijerno i bus i novi natpisi ali sam sacekao da uhvatim 5 min i sredim slike pa tek onda da ih okacim. Ako nekom od buducih novih clanova bude trebala pomoc oko uredjivanja fotki, slobodno neka mi se obrati, tu sam da pomognem :) Inace ovaj “oblak” u desnom donjem uglu je posljedica toga sto mi je razbijeno staklo na kameri.
Devojčice, Fiat je automobil, Mercedes je spejs šatl!

Offline mate

  • Legenda
  • *
  • Postova: 3982
    • Profil
Odg: Škola slikanja autobusa
« Odgovori #7 u: 04 09, 2019, 14:13:06 poslijepodne »
Današnja lekcija, koja bi morala biti korisna mnogima, budući ovakve situacije kod pojedinih članova (Irizar C, Slaviša...) su ovdje prisutne, a to je situacija s slikanjem autoubsa u vožnji dok fotograf stoji s strane...Slike su opet od kolege Dreamwalkera, ovaj puta slika nije najbolja, ali pošto se tada radilo o prinovi, kolega je uz pomoć Photoscapea sredio sliku tako da se dobio rezultat takav da može ići na forum.

Prije:



Poslje:



Vidimo u orginalu da slika nije najbolja, kolega je ranije okinuo, te je velika povrsina ispred busa totalno nepotrebna. Krećemo prvo od laganog ispravljanja slike pomoću rotacije, nakon toga slijedi cropanje slike ali s pravilnom kompozicijom i kadriranjem. Nakon te 2 radnje slijedi podešavanje samog kontrasta slike, te odnosa svjetla/sjene, što se opet mora prilagoditi prema vremenu i uvjetima fotografiranja. Prije završetka preostaje sliku blago izoštriti, ali ne previše, pošto prejaka oštrina naruši samu sliku. Za kraj ostaje samo ubacivanje potpisa/žiga na samu sliku, te prilagodba veličine za forume

Offline mate

  • Legenda
  • *
  • Postova: 3982
    • Profil
Odg: Škola slikanja autobusa
« Odgovori #8 u: 04 09, 2019, 14:37:53 poslijepodne »
Dio drugi, slikanje autobusa u pokretu pri većim brzinama (AC i slično), ovaj puta primjeri su moje slike S431 DT Kantića na A3. Dakle autobus vozi pri brzini od cca.100 km/h i mora se pravodobno ili ne pretjerano rano reagirati da se bus moze uhvatiti, jer ako je sve na automatskim postavkama s ukljucenim AF, tada kasno okidanje dovede do situacije da u kadru ne bude ništa ili skibox od busa...

Prije:



Poslje:



Vidimo da je na prvoj slici bus uhvaćen praktički u pravom momentu, ali radi udaljenosti fotografa od objekta, desi se da ima previše okolnog i nepotrebnog prostora.. Dakle situacija je jasna, prvo blago rotirat sliku da dobijemo bus u ravnini, nakon toga slijedi rezanje (crop) viška nepotrebne okoline (ja osobno preferiram kod ovakvih slika da bude u omjeru 4:3, dok u pojedinim situacijama koristim i omjer 16:9). Nakon toga slijedi još malo dorade uz efekte, iako ovdje s obzirom na skoro idealne vremenske uvjete se oni koriste minimalno kao i izoštravanje. Na kraju ostaje samo ubaciti zig/potpis i prilagoditi velicinu za forume i slika je spremna za upotrebu.

Online The_Dubster

  • Administrator
  • Legenda
  • *
  • Postova: 11017
    • Profil
Odg: Škola slikanja autobusa
« Odgovori #9 u: 04 09, 2019, 16:44:39 poslijepodne »
Ekipa svaka čast na objašnjenjima!

Offline Slavisa

  • Global Moderator
  • Legenda
  • *
  • Postova: 1412
    • Profil
Odg: Škola slikanja autobusa
« Odgovori #10 u: 04 09, 2019, 20:43:26 poslijepodne »
Ja licno da za sebe kazem da imam lose slike, pa sam danas malo poslusao sta je mate rekao kako da se srede i tako sam pokusao pa sad ne znam koliko je ovo dobro
1)prije

poslije

2)prije

poslije

cisto dva primjera koji su sredjivanji u PS Express
« Zadnja izmjena: 04 09, 2019, 20:51:59 poslijepodne od Slavisa »

Offline Dreamwalker

  • Novi član
  • *
  • Postova: 62
    • Profil
Odg: Škola slikanja autobusa
« Odgovori #11 u: 04 09, 2019, 21:53:00 poslijepodne »
Slaviša, bolje je. Na uređenim slikama možeš pročitati registraciju, a na neuređenim ne možeš.

Što se tiče moje slike Ambasadora, ona je napravljena s "punim rukama" u trenutku kad nisam očekivao da bi tom ulicom mogao proći autobus. Zato je original takav kakav je. No, takve situacije su rijetke. Većinom bude dovoljno vremena za neku osnovnu pripremu kadriranja. Kod kadriranja je bitno da je u originalnoj slici autobus na polovici ili u donjoj polovici slike (primjer Tourismo). Tako ostaje prostor za micanje smetnji u gornjem dijelu, lakše je rotirati samu sliku, a vrlo često se dobije i vrlo lijep efekt plavog neba u visokoj rezolucije jer nije potrebno puno rezati sliku.
Kod rezanja slike je poželjno (no nije uvjet) da se ne reže samo po jednoj duljini (vertikali ili horizontali), nego ako je moguće po obje duljine kako bi omjer slike ostao približno isti originalu. Neki idealni omjer kojem težim je 1024x(680-760) (ako sliku ne režem onda je 1024x768).
« Zadnja izmjena: 04 09, 2019, 21:54:27 poslijepodne od Dreamwalker »

Offline Controller

  • Novi član
  • *
  • Postova: 95
    • Profil
Odg: Škola slikanja autobusa
« Odgovori #12 u: 04 09, 2019, 22:50:59 poslijepodne »
Nije lose ali mislim da ne treba toliko stavljati crne tonove na slike. Mislim da u ovom slucaju nije bilo potrebe dodavati neke efekte osim isjecanja i rotiranja slike. Evo malo razlike izmedju istih slika koje je Slavisa doradio i moje koje sam jednostavno isjekao preko painta, nisam se bavio rotacijom u ovom slucaju.










Offline mate

  • Legenda
  • *
  • Postova: 3982
    • Profil
Odg: Škola slikanja autobusa
« Odgovori #13 u: 04 09, 2019, 23:06:25 poslijepodne »
Molim bisera koji je obrisao točan naziv teme, da taj isti naziv vrati...pošto BEDACIMA treba pokazati kako se slike pravilno rade...

Posto sam dns dobio jedan upit na PP od jednog uvaženog člana foruma, da napomenem jos jednom, sto je vezano za buseve u pokretu...

Sliku prvo cropate iz orginala (pr. moj orginal bude 4128*3096), pa kozmeticke dorade sto sam pisao i tek na kraju  radite resize na 800*600 il velicinu prilagođenu za forum, a ne kao pojedinci smanje iz orginala na prilagođenu velicinu za forum i onda jos idu cropat sliku...

Offline Dreamwalker

  • Novi član
  • *
  • Postova: 62
    • Profil
Odg: Škola slikanja autobusa
« Odgovori #14 u: 04 09, 2019, 23:22:12 poslijepodne »
Evo i primjera kojim potkrepljujem ono što sam napisao u prošlom postu.

Prije


Poslije



Ljetni dan bez oblaka idealan je za slikanje jer sliku uvelike podiže plavo nebo, ali treba paziti kako ste okrenuti u odnosu na sunce (da vam ne blješti u lice nego u leđa kad slikate). Autobus je na originalnoj slici u donjoj polovici slike. To ostavlja dovoljno prostora za eventualnu rotaciju slike, rezanje slike sa svih potrebnih strana, a plavo nebo opet dominira. Ako je bus u gornjoj polovici slike, onda imate dosta ceste za odrezati, nebo se ne vidi, a ako je potrebna rotacija, i tu ste ograničeni. Slika je cropana s lijeve strane, s gornje strane do lampe (lampu nisam rezao jer je bolje da se vrh ostavi nego da imamo čisti stup), i s donje strane, a s desne strane nije dirana zbog drveta koje podiže sliku. Što bi rekao mate - kompozicija. Na kraju nakon kozmetike koja u ovoj situaciji i nije bila pretjerano potrebna, radi se resize i udara se potpis. Obrađena slika ima dimenziju 1024x749 što je gotovo idealno.
« Zadnja izmjena: 04 09, 2019, 23:23:56 poslijepodne od Dreamwalker »