Autor Tema: Diskusija o međunarodnim linijama  (Posjeta: 109482 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Busfahrer

  • Vozač Autobusa
  • Član
  • *
  • Postova: 340
    • Profil
Odg: Diskusija o međunarodnim linijama
« Odgovori #165 u: 24 05, 2021, 13:29:13 poslijepodne »
Marko inace jesi li upratio kako je sa putnicima iz BL za Njemacku?

Bakic i Expres Trans idu 2 puta sedmicno, Neobas?
« Zadnja izmjena: 24 05, 2021, 13:30:43 poslijepodne od Busfahrer »

Offline Marko_BL417

  • Legenda
  • *
  • Postova: 7350
    • Profil
Odg: Diskusija o međunarodnim linijama
« Odgovori #166 u: 24 05, 2021, 14:03:55 poslijepodne »
Evo i ja da se javno izvinem, stvarno mi nije bilo na umu da iznesem ništa loše ni o Kantiću kao firmi ni o Kantićima kao rukovodstvu, napisao sam ono što je na kraju krajeva javna tajna, svi to rade ovim ili onim situacijama. Nisam htio da ispadne da javno kroz ironiju iznosim takve stvari nego isključivo da se našalim na temu našeg balkanskog mentaliteta...

Opet pitanje je, Kantić redovno dolazi u BL između 7 i 8 ujutro. To jutro je došao po redu vožnje. Ćićko koji inače dolazi između 6 i 7 došao je debelo poslije kantića i poslije svog vremena dolaska, oko pola 10. Da ne bi sam davao glupe odgovore (a stvarno jesam se s onim zaletio, to priznajem), ostavljam vam da objasnite ako neko zna...

Broj putnika, prema riječima vozača koji voze Njemačku, varira od dana do dana, vikendi su malo jači, praznici takođe, prekjuče ujutro je u Kantića stigla puna 431, Ćićko bisirao... Slabo pratim Njemačku jer odlaze i dolaze u gluho doba... između ponoći i 8 ujutro odlazi i dolazi 90% njemačkih linija
« Zadnja izmjena: 24 05, 2021, 14:08:53 poslijepodne od Marko_BL417 »

Offline Surinam

  • Član
  • *
  • Postova: 450
    • Profil
Odg: Diskusija o međunarodnim linijama
« Odgovori #167 u: 24 05, 2021, 16:05:06 poslijepodne »
Kantoć ima putnika ka BL, odnosno Mostaru i toj trasi kojom idu.
Razlog je prost, uz Ćićko, jedini redovno voze iz BL.

Offline nick

  • Član
  • *
  • Postova: 378
    • Profil
Odg: Diskusija o međunarodnim linijama
« Odgovori #168 u: 24 05, 2021, 16:35:10 poslijepodne »
Pa Kantić krene u 19:30 iz Minhena, Ćićko u 20:30, u sat vremena se mnoge stvari izdešavaju na cestama i granicama. To ti Marko sve objašnjava.

Offline setra315gt-hd

  • Vozač Autobusa
  • Član
  • *
  • Postova: 267
    • Profil
Odg: Diskusija o međunarodnim linijama
« Odgovori #169 u: 25 05, 2021, 00:48:05 prijepodne »
Sva sreća u njemackoj nema puno radova na putu i stau-a pa se sve moze stici na vrijeme. Ljudi smirite malo komentare i prepiske vecina vas nije kročila na njemacki auto put tako da ne znate o cemu se radi i kakva je situacija na auto putu zbog cega su kasnjenja i sve ostalo što se desava

Offline Marko NS

  • Legenda
  • *
  • Postova: 1853
    • Profil
Odg: Diskusija o međunarodnim linijama
« Odgovori #170 u: 25 05, 2021, 22:39:53 poslijepodne »
Ovo sto se tice granica pogotovu u Autobuskom sektoru je jako ne predvidivo nekad 10 minuta moze da napravi razliku od nekoliko sati kad ce se proci. Ko ce kad doci na red na granici ni takozvana cast ne moze da ubraza ide se jednostavno po redu , i cak ako se pojavi neki prevoznik koji ne ide na tu granicu i krsi tako linisku dozvolu dzaba sve dosao je pre vas i tu ne moze preko reda da se prodje. Skoro svo Carinici gde god sam bio kad im se kaze iskreno sta se nosi prave se da ne vide i ako je nesto sto ne treba osim cigara to niko ne tolerise.

Moram opet nesto da odgovorim svidelo se to nekom ili ne ali ne mogu prosto da ne odgovorim :)
Ovo apsurdno ponizavanje je jako smesno kad se u tim istim EU drzavama sa vezom isto zavrsava sve kao i u tim Balkanskim zemljama ali samo vecina naseg naroda koji zivi po Austriji i Nemackoj ne poznaje nekog ko je na takvim polozajima pa posle pricaju kako se tamo ne moze nista resiti bez veze sve se mora po redu. Ali u stvarnosti jedan poziv resava sve ali dobro nema to kome da se prica sve je bolje kod drugog samo kod nas nije  ;D Verovatno cu biti opet napadnut ali to me ne zanima bas ni malo posto znam sta pricam i stojim iza svojih navoda.

Offline Marko_BL417

  • Legenda
  • *
  • Postova: 7350
    • Profil
Odg: Diskusija o međunarodnim linijama
« Odgovori #171 u: 25 05, 2021, 23:27:37 poslijepodne »
Evo i od mene jedan pozitivan slučaj HR graničara

22.12.2018 vraćali se sa Adventa, išli na GP Jasenovac. Pred katolički Božić, znači gužve luđačke. Ne sjećam se koliko smo tačno čekali, ali sigurno preko 2,5h. Jednoj ženi sa sredine busa nestalo vode, valjda nije računala da će biti tolika gužva pa nije ponijela rezervu. Neki smo joj nudili al nije htjela uzeti. Samo je čekala kad ćemo doći na pregled, da bude pregledana i da ode u WC da se napije vode. Dođe i taj tren, stigosmo na pregled, nju smo pustili prvu, a pošto sam ja sjedio na suvozačkom sjedištu, prvi sam izašao iz busa i bio na redu odmah iza nje. Završi ona, pita ih gdje je WC, jel pitka voda, carinik joj pokaza, a odmah potom je zovnu nazad i dade joj iz kućice jednu ili dvije flašice vode od 0,5l

Svakako postupak za pohvalu! Takvi postupci vraćaju nadu u bolje sutra i govore nam da smo svi mi prvo ljudi od krvi i mesa, neovisno o položaju i privilegijama koje imamo zahvaljujući funkciji.

Offline Surinam

  • Član
  • *
  • Postova: 450
    • Profil
Odg: Diskusija o međunarodnim linijama
« Odgovori #172 u: 01 08, 2021, 09:02:43 prijepodne »
Au gužvi na granici, sinoć i jutros.
Bajakovo, Macelj, Bregana prednjače.

Offline Marko_BL417

  • Legenda
  • *
  • Postova: 7350
    • Profil
Odg: Diskusija o međunarodnim linijama
« Odgovori #173 u: 28 09, 2021, 21:55:38 poslijepodne »
Jel može jedna firma imati jednu liniju ka inostranstvu i jednu unutar BiH sa istim polascima a da je vozi jednim busom?

Npr. Kantić ima međunarodnu liniju Sarajevo (9:00) - Zenica (10:30) - Doboj (11:45) - Modriča (12:30) - Šamac (13:00) - Hrvatska izlaz na autoput i dalje za Njemačku

Smije li Kantić otvoriti međugradsku liniju Sarajevo - Šamac sa istim tim polascima i da se polasci iz Šamca za Sarajevo poklapaju sa povratkom iz Njemačke? Smije li je voziti sa tim busom koji je na Njemačkoj?
« Zadnja izmjena: 28 09, 2021, 22:04:39 poslijepodne od Marko_BL417 »

Offline Dani

  • VIP
  • Član
  • *
  • Postova: 348
    • Profil
Odg: Diskusija o međunarodnim linijama
« Odgovori #174 u: 28 09, 2021, 21:57:25 poslijepodne »
Ne smijes opcenito voziti jednim busem dvije linije. Jedna dozvola - jedna linija -jedan bus. Eh sad....... prica nije za fooruma

Poslano sa mog SM-A515F koristeći Tapatalk


Offline Marko_BL417

  • Legenda
  • *
  • Postova: 7350
    • Profil
Odg: Diskusija o međunarodnim linijama
« Odgovori #175 u: 13 01, 2022, 15:46:10 poslijepodne »
Da li vam se ikad desilo da vam uđe kontrola na međunarodnoj liniji i traži karte na pregled?

Ja sam imao tu čast 2012. godine kad sam išao na more u CG, prevoznik je bio kotorski Lazaro, kooperant Autoprevozu odnosno Neobasu. Krenusmo mi iz Banjaluke po redu vožnje, u 20:45, kondukter (drugi vozač) je odmah po polasku pregledao karte, kad na nekih pola sata vožnje od BL (u Rekavicama) zaustavi nas kontrola, zatraži vozne karte na pregled, od vozača dokumentaciju za liniju, registraciju busa itd. Sad možda je to bila saobraćajna inspekcija, ali pošto su nam tražili karte, mislim da su to bili kontrolori iz Autoprevoza odnosno Neobasa (jer saobr. inspekcija nema voze sa putnicima, tj. voznim kartama).

Ja u međugradskom (unutrašnjem) saobraćaju nemam nešto iskustva da bih mogao reći koliko je ta pojava česta, ali međunarodnim linijama putujem u prosjeku 1-2x godišnje (nekad sam putovao i češće) i eto to se desilo jednom, dovoljno da u glavi razbijem mit da kontrola postoji samo u gradsko-prigradskom prevozu.

Kakvo je vaše iskustvo, jeste li u međugradskom, ex-yu međunarodnom i dalekom međunarodnom (za Njemačku, Austriju itd.) imali kontrolu ekvivalentnu kontroli u gradskom busu?

Offline Dani

  • VIP
  • Član
  • *
  • Postova: 348
    • Profil
Odg: Diskusija o međunarodnim linijama
« Odgovori #176 u: 13 01, 2022, 16:05:12 poslijepodne »
Bilo je situacija, kod Centrotransa, I Bosnaekspresa i Doboj i Doboj jug znam da ima sigurno.

Poslano sa mog SM-A515F koristeći Tapatalk


Offline Surinam

  • Član
  • *
  • Postova: 450
    • Profil
Odg: Diskusija o međunarodnim linijama
« Odgovori #177 u: 13 01, 2022, 16:37:36 poslijepodne »
To mi se jedino u gradskom saobraćaju desilo.


Offline mm123

  • Član
  • *
  • Postova: 352
    • Profil
Odg: Diskusija o međunarodnim linijama
« Odgovori #178 u: 13 01, 2022, 17:29:18 poslijepodne »
Meni se desilo kad sam putovao Autoprevozom Kozarska Dubica na liniji Kostajnjca-Beograd, vozila setra s215hdh ex Bakic. Bila kontrola negdje na putu Modrica-Derventa, zaustavljen autobus, usao kontrolor, vozio se jedno 20ak km sa nama i rekao vozacu gdje da mu stane da izadje. Bila je 2011. godina.

Offline Manas

  • Vozač Autobusa
  • Legenda
  • *
  • Postova: 1154
    • Profil
Odg: Diskusija o međunarodnim linijama
« Odgovori #179 u: 13 01, 2022, 19:32:32 poslijepodne »
Vecina firmi ima svoju Unutrašnju kontrolu, oni kontrolišu vozne karte, urednost autobusa i vozača. Inspekcija takodje ima pravo da provjeri vozne karte, al vecinom gledaju dozvole, kartice i ostalo.