Autor Tema: GP Banja Luka - Razno/Diskusije  (Posjeta: 219874 vremena)

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline SyntaxBL

  • Novi član
  • *
  • Postova: 77
    • Profil
Odg: GP Banja Luka - Razno/Diskusije
« Odgovori #375 u: 20 07, 2022, 12:54:41 poslijepodne »
Za to vrijeme, gradonačelnik ne odustaje od populističkih mjera i gura priču koja neće uticati na kvalitet javnog prevoza.
Stanivuković sa prevoznicima: Nakon poskupljenja u planu olakšice za građane
« Zadnja izmjena: 20 07, 2022, 12:55:07 poslijepodne od SyntaxBL »

Offline Marko_BL417

  • Legenda
  • *
  • Postova: 7350
    • Profil
Odg: GP Banja Luka - Razno/Diskusije
« Odgovori #376 u: 20 07, 2022, 14:01:15 poslijepodne »
Momak, ovdje nema politike

Ja na ovom forumu nit sam kudio Radojičića nit sam ikad hvalio nit hvalim Stanivukovića. A evo možete zaključiti za koga sam i protiv koga. A opet sam neutralan i nikad (ili vrlo rijetko i diskretno) ne ističem to na forumu.

Nazvati neke mjere populističkim i navlakušom može se tek kad se one ne ispune. I to šta obeća a ne uradi ne treba pripisivati njemu nego je još super ako bilo šta uradi obzirom koliko ga koči skupštinska većina


Dalje, cijene goriva su u padu; ako se ovako nastavi da jedva čekam da vidim hoće li prevoznici aplicirati za novi, jeftiniji cjenovnik i za koliko će biti to pojeftinjenje. Naravno nema od toga ništa..

https://banjaluka-24.com/cijene-padaju-dizel-od-jutros-jeftiniji-na-pumpama-u-srpskoj/

Offline DWProski

  • Mlađi član
  • *
  • Postova: 104
    • Profil
Odg: GP Banja Luka - Razno/Diskusije
« Odgovori #377 u: 20 07, 2022, 14:48:27 poslijepodne »
Citat:

Nazvati neke mjere populističkim i navlakušom može se tek kad se one ne ispune.

Pogrešno, populističke mjere su one koje zapravo samo služe da se zamažu oči ljudima (populusu), dok se održava ista (ili gora) situacija već što jeste.
« Zadnja izmjena: 20 07, 2022, 14:48:38 poslijepodne od DWProski »

Offline Marko_BL417

  • Legenda
  • *
  • Postova: 7350
    • Profil
Odg: GP Banja Luka - Razno/Diskusije
« Odgovori #378 u: 20 07, 2022, 15:47:50 poslijepodne »
Znam druže, dodao sam "navlakušom" pa onda sam nastavio

Svakako hvala

I Radojičić je, isto kao i njegovi prethodnici, uradio dosta dobrog za Banjaluku, istina je da se Stanivuković s druge strane mrvicu previše eksponira, ali Stanivukovićev rad u punom kapacitetu možemo vidjeti tek kad bude imao većinsku podršku skupštine. Masa projekata bi bilo otpočeto ili već i završeno da ga ne koči GO SNSD, i zato kažem ovo je još i super koliko su gubitnici pakosni

Offline SyntaxBL

  • Novi član
  • *
  • Postova: 77
    • Profil
Odg: GP Banja Luka - Razno/Diskusije
« Odgovori #379 u: 20 07, 2022, 17:28:37 poslijepodne »
Momak, ovdje nema politike

Ja na ovom forumu nit sam kudio Radojičića nit sam ikad hvalio nit hvalim Stanivukovića. A evo možete zaključiti za koga sam i protiv koga. A opet sam neutralan i nikad (ili vrlo rijetko i diskretno) ne ističem to na forumu.

Nazvati neke mjere populističkim i navlakušom može se tek kad se one ne ispune. I to šta obeća a ne uradi ne treba pripisivati njemu nego je još super ako bilo šta uradi obzirom koliko ga koči skupštinska većina


Dalje, cijene goriva su u padu; ako se ovako nastavi da jedva čekam da vidim hoće li prevoznici aplicirati za novi, jeftiniji cjenovnik i za koliko će biti to pojeftinjenje. Naravno nema od toga ništa..

https://banjaluka-24.com/cijene-padaju-dizel-od-jutros-jeftiniji-na-pumpama-u-srpskoj/


Ovo jesu populističke mjere, radili su ih prethodnici ali je veći problem što ih rade i ovi, isto kao i ova "pomoć" od Vlade RS. Nisam za to i imam pravo da kažem svoje mišljenje, neću da ćutim dok nam sa svih strana čerupaju budžet grada i jedni i drugi da zadovolje svoje potrebe. Kome je potrebna manja stopa poreza na nepokretnosti koju su usvojili ovi iz SNSD-a, kome je potrebna subvencija za grijanje na EKO Toplanu koju je predložio gradonačelnik, a koju nisu podržali ni svi odbornici PDP-a u Skupštini grada? Sve su to populističke mjere, gotovo pred svake izbore vladajući, i ovi i oni, “zavlače ruku” u budžet i populističkim mjerama, kao što su razni socijalni benefiti, poput povećanja penzija (zanemarujući povećavanje životnih troškova, ali o tome se ne priča), obećavanja podrške i pomoći bez finansijskog pokrića i slično, stiču naklonost neupućenih građana koji vide samo “jednu stranu novčića”. Obećavaju se subvencije i nude bez jasno definisanog plana, na način da pokušavaju ugasiti trenutni požar, a to što će kasnije biti u većem problemu njih mnogo ne dotiče, znamo svi gdje su subvencije, bez pokrića, od strane Kantona Sarajevo dovele GRAS.

Zar se nešto može promijeniti na bolje sa ovakvim mjerama, gdje Grad razgovara samo sa prevoznicima i njima isplaćuje subvencije i to samo za jeftinije karte i polaske na nekim linijama?
Pretpostavka solidnog javnog prevoza jeste učestvovanje lokalne vlasti koja raspiše tender, traži neku frekvenciju vožnji, neki kvalitet vozila, i NUDI SUBVENCIJE za to, a ne za karte.

Traženje kompromisa između privatnih prevoznika i gradskih vlasti je stvarno vrlo teško, ali Grad ne može očekivati da će sa subvencijama za karte i linije koje nisu rentabilne imati kvalitetan javni prevoz. Ovako više ne može da funkcioniše javni prevoz u gradu. Problem je u tome da privatnik uvijek želi PROFIT (što je apsolutno opravdano), dok javni prevoz nikad nije čisto komercijalna stvar. Svi znamo ko nas je doveo u ovu situaciju i o tome ne treba raspravljati, problem je što je nova administracija uložila minimalne napore da se zatečeno stanje promijeni.

Grad treba da zauzme čvrst stav i da strane na stranu građana, a to jedino može uraditi ako uđe u postupak potpisivanja novog ugovora koji će biti napisan u korist Grada i građana, potrebno je da Grad ima veću kontrolu nad javnim prevozom i veći uticaj u slučaju spora nego ugovoreni prevoznik.
Finansiranje javnog saobraćaja košta puno, ali ukoliko je javni prevoz dobar, nema:
- strašnog zagađenja vazduha
- buke i ogromnih gužvi na raskrsnicama
- automobila parkiranih na svim mogućim i nemogućim mjestima
- potrebe da se za izgrade parking mjesta i podzemne garaže
- potrebe da se čitava ta betonsko-asfaltna infrastruktura redovno održava i da se na to troše ogromna sredstva iz budžeta

Najkritičnija je ona totalna besparica kod vlasti, tako da i najbolje ideje završe na argumentu "nemamo novca za takve, velike, projekte", novca ima i može se pronaći, samo volje i želje da se nešto konkretno uradi manjka.


Što se tiče poskupljenja, ovo je izjavio Mijić:
"Ovo je cjenovnik koji je predložen i formiran na cijenu goriva od 3,09 KM, a sljedeće poskupljenje ili smanjenje ide na +/- 20 odsto."

Čisto sumnjam da će cijena goriva ići ispod 3KM, ali ako se to desi, gotovo sam siguran da će se stvoriti pritisak na prevoznike da cijenu karata umanje za 20%.
« Zadnja izmjena: 20 07, 2022, 17:37:47 poslijepodne od SyntaxBL »

Offline Marko_BL417

  • Legenda
  • *
  • Postova: 7350
    • Profil
Odg: GP Banja Luka - Razno/Diskusije
« Odgovori #380 u: 21 07, 2022, 17:55:30 poslijepodne »
Da, stvarno ima suludih poteza, zbog kojih bih bio izrevultiran taman da mi je rođeni otac gradonačelnik. Jedan od njih - dok se ljudi bore sa nestašicom vode, pere se fasada zgrade Gradske uprave. Isto kao početkom januara 2016. kad je snijeg napravio kolaps u gradu, svi pitali zašto se ne čiste ulice, a gospoda sebi dovukla kamione i čiste svoja dvorišta i prilazne puteve do istih. To je kod nas prioritet a ne narod

Nazad na temu - Izmjene u javnom prevozu: Vraćaju se linije, olakšice za učenike koji do škole imaju manje od četiri kilometra

Ognjene, snimio sam ti Citara facelift, eno ga u temi Postbus - https://www.bhbus.ba/forum/index.php?topic=498.msg46336#msg46336
« Zadnja izmjena: 21 07, 2022, 21:58:05 poslijepodne od Slavisa »

Offline SyntaxBL

  • Novi član
  • *
  • Postova: 77
    • Profil
Odg: GP Banja Luka - Razno/Diskusije
« Odgovori #381 u: 26 07, 2022, 15:19:49 poslijepodne »

Offline Marko_BL417

  • Legenda
  • *
  • Postova: 7350
    • Profil
Odg: GP Banja Luka - Razno/Diskusije
« Odgovori #382 u: 26 07, 2022, 16:12:41 poslijepodne »
Ni King Longova ni Kobri nema na spisku autobusa Autoprevoza a to bi snizilo navedeni starosni prosjek od 15 godina

Fale i neki Raletovi, Bočcovi i Pavlovićvi autobusi koje su imali u trenutku stupanja ugovora a koji voze i dan-danas

Offline DWProski

  • Mlađi član
  • *
  • Postova: 104
    • Profil
Odg: GP Banja Luka - Razno/Diskusije
« Odgovori #383 u: 26 07, 2022, 21:13:06 poslijepodne »
Ponovo sam osposobio BL-Tracker. Ista količina podataka je dostupna kao i prije, ali sam olakašao postupak prijave tablica autobusa, tako da uz vašu pomoć se mogu dobiti daleko bolji podaci.

Link je https://vekejsn.github.io/bl-tracker/index.html
« Zadnja izmjena: 26 07, 2022, 21:13:23 poslijepodne od DWProski »

Offline SyntaxBL

  • Novi član
  • *
  • Postova: 77
    • Profil
Odg: GP Banja Luka - Razno/Diskusije
« Odgovori #384 u: 27 07, 2022, 01:10:13 prijepodne »
Ni King Longova ni Kobri nema na spisku autobusa Autoprevoza a to bi snizilo navedeni starosni prosjek od 15 godina

Fale i neki Raletovi, Bočcovi i Pavlovićvi autobusi koje su imali u trenutku stupanja ugovora a koji voze i dan-danas

Pazi, vjerujem da je to zbog ovoga:
Citat:
"Prevoznik može vršiti zamjene autobusa iz stava 1. i 2. ovog člana drugim autobusom/autobusima koji ne mogu biti stariji od utvrđene prosječne starosti autobusa na Javnom pozivu, samo uz prethodnu saglasnost Grada."

Da su inicijalno prijavili sva vozila to bi smanjilo prosječnu starost voznog parka i obavezalo ih da kupuju novija vozila...
« Zadnja izmjena: 27 07, 2022, 01:12:08 prijepodne od SyntaxBL »

Offline Ognjen07

  • Mlađi član
  • *
  • Postova: 157
    • Profil
Odg: GP Banja Luka - Razno/Diskusije
« Odgovori #385 u: 27 07, 2022, 23:38:59 poslijepodne »
Zahvalio bih se Marku što mi je snimio onaj Autoprevozov Mercedes...

Bio sam na moru pa nisam bio par dana upućen u dešavanja u gradskom prevozu u BL. Šta je ovo. Autoprevoz uzeo 13c?? i sve  prigradske linije od Raleta?? Takođe baš ne razumijem zašto u spisku za vp nema King Longova i Kobri??
Ako može neko pojašnjenje??

Offline Marko_BL417

  • Legenda
  • *
  • Postova: 7350
    • Profil
Odg: GP Banja Luka - Razno/Diskusije
« Odgovori #386 u: 28 07, 2022, 00:02:41 prijepodne »
Nije nego im je Rale kooperant valjda, kao što je Aldemo koop. Bočcu i Pavloviću

Ovaj ugovor je na snazi još od 1.1.2021. tako da nije bilo nikakvih izmjena, vozi se kao i do sada

Offline Ognjen07

  • Mlađi član
  • *
  • Postova: 157
    • Profil
Odg: GP Banja Luka - Razno/Diskusije
« Odgovori #387 u: 28 07, 2022, 11:42:53 prijepodne »
A ok, hvala.

Ne želim da budem zahtjevan i slično, ali mislim da bi trebalo malo srediti spisak linija u BL. Konkretno linija 9i i linja 20 su jedna te ista linija koliko znam.

Spajanje dva posta u jedan, jer su napisani u roku od 1h
Moderator: Slavisa
« Zadnja izmjena: 06 06, 2023, 23:26:00 poslijepodne od Marko_BL417 »

Offline Marko_BL417

  • Legenda
  • *
  • Postova: 7350
    • Profil
Odg: GP Banja Luka - Razno/Diskusije
« Odgovori #388 u: 28 07, 2022, 12:33:24 poslijepodne »
Samo pišite svoje prijedloge, primjedbe i sugestije šta god bi trebalo srediti, dodati, izmjenjti...

Offline SyntaxBL

  • Novi član
  • *
  • Postova: 77
    • Profil
Odg: GP Banja Luka - Razno/Diskusije
« Odgovori #389 u: 28 07, 2022, 18:16:38 poslijepodne »
Citat:
Takođe baš ne razumijem zašto u spisku za vp nema King Longova i Kobri??
Ako može neko pojašnjenje??

Pogledaj ovaj post.