Autor Tema: GP Sarajevo - Razno/Diskusije  (Posjeta: 210163 vremena)

0 Članova i 3 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline Milcho

  • Mlađi član
  • *
  • Postova: 176
    • Profil
Odg: GP Sarajevo - Razno/Diskusije
« Odgovori #300 u: 29 07, 2020, 08:09:59 prijepodne »
Vjerovatno se misli na ovu sad realizovanu nabavku jer koliko znam nije bilo tendera za još jednu turu.

Vjerovatno će neka vozila i tamo završiti jer nema više linija u Starom gradu, a općina Haždići je ranije nabaljvala dijelove i jedno vozilo za minibuski saobraćaj.

Offline The_Dubster

  • Administrator
  • Legenda
  • *
  • Postova: 11081
    • Profil
Odg: GP Sarajevo - Razno/Diskusije
« Odgovori #301 u: 29 07, 2020, 09:01:27 prijepodne »
i meni se čini da je bio neki lapsus u pitanju, mada bilo bi idealno da na ovih 9 još dođe 9 pa makar i polovnih.
Onda bi se minibuski sektor digao pravo na noge

Offline The_Dubster

  • Administrator
  • Legenda
  • *
  • Postova: 11081
    • Profil

Offline Marko_BL417

  • Legenda
  • *
  • Postova: 7350
    • Profil
Odg: GP Sarajevo - Razno/Diskusije
« Odgovori #303 u: 03 08, 2020, 18:22:55 poslijepodne »
Ovako, treba mi par informacija

Auobusi/tramvaji/trolejbusi:

- od centra grada do Bijele Tabije
- od Bijele Tabije do hotela Evropa
- od Unisovih tornjeva do vrela Bosne
- od vrela Bosne do centra grada (ako ima neka linija preko Butmira, da kod aerodroma vidim i onaj tunel, bunker, šta li)

Ako je ovo komplikovano, odnosno ako bi neko ovo posložio jednostavnije, da se brže obiđe, mijenjajte, ispravljajte, samo imajte na umu da između hotela Evropa i Unisovih tornjeva ću obići Vječnu vatru i ulicu Kralja Tvrtka i da će biti subota.

Ako neko pogodi što me interesuje ulica Kralja Tvrtka ima pivu od mene u SA :D

Hvala unaprijed !
« Zadnja izmjena: 03 08, 2020, 18:25:15 poslijepodne od Marko_BL417 »

Offline The_Dubster

  • Administrator
  • Legenda
  • *
  • Postova: 11081
    • Profil
Odg: GP Sarajevo - Razno/Diskusije
« Odgovori #304 u: 03 08, 2020, 19:03:10 poslijepodne »
Kontaktiraj Milchu direktno, on će ti dati najbolji odgovor jer je red vožnje ipak malo šupljikav prema zvaničnom rasporedu, a on zna intervale kako koji ide.

Ukratko
- od centra grada do Bijele Tabije - pošto je ovdje minibus u pitanju, jako je upitno subotom kakav je red vožnje, možda CTS radi? Ali ovu turu preporučujem svakako pješe da se obiđe zbog autentičnog doživaja sarajevskih mahala.

- od Bijele Tabije do hotela Evropa - ovdje moraš tabanat, nema nikakve linije...

- od Unisovih tornjeva do vrela Bosne - isključivo hvatat tramvaj sa linijom 3 do Ilidže, a onda moraš ili pješe kroz Aleju do Vrela Bosne ili da sa terminala uzmeš neki bus (prema Tarčinu, Hadžićima, Vukovići, Raštelici, Rakovici, Kobiljači...) pa da izađeš kod Crkve u Blažuju i odatle pješe još jedno 15tak minuta. Preporuka - da odmah ideš pješe kroz Aleju, ljepše je, kad si već turistički ovdje :)

- od vrela Bosne do centra grada (ako ima neka linija preko Butmira, da kod aerodroma vidim i onaj tunel, bunker, šta li) - Povratak sa Vrela Bosne ti je isti kao i odlazak uz napomenu da ako hoćeš do Tunela, onda hvataš bus za Kotorac.

Dodatni savjet - kad dođeš na Ilidžu na Terminal, prošetaj do kompleksa hotela sa velikom fontanom. Tu iznajmi biciklo, pošto pedalaš :) , msm da je 5-10 maraka cijeli dan, i onda s njim otiđi na Vrelo Bosne jednom rutom npr Alejom, a vrati se drugom - pored Crkve, a onda produžiš kroz Butmir na Tunel i vratiš se nazad, vratiš bajka i na tramvaj prema centru...


A jel tražiš možda San Remo? :P

Offline Marko_BL417

  • Legenda
  • *
  • Postova: 7350
    • Profil
Odg: GP Sarajevo - Razno/Diskusije
« Odgovori #305 u: 03 08, 2020, 21:07:08 poslijepodne »
Eto Hole idemo na pivo :D Znam da tamo pravi kafić San Remo ne postoji ali kao fan LZN želim da prođem ulicom Kralja Tvrtka (a.k.a. Zlatka Ivaniševića) :D

Najvjerovatnije da ću onda prošetati do Tabije, jer sad sam vidio, od Baščaršije do Tabije nema ni 2 km (mislio sam da ima više, pa bi mi šetnja tamo i vamo uzela velik dio dana). A ne znam ni gdje će nas ostaviti naš autobus, ni da li ćemo imati vremena za slobodne aktivnosti ako, prema najavi, vodič bude išao sa nama (al njega mogu ispalit :P )

Posebno ti hvala za ovaj dodatni savjet i najvjerovatnije usvajam tu opciju :D

Offline Milcho

  • Mlađi član
  • *
  • Postova: 176
    • Profil
Odg: GP Sarajevo - Razno/Diskusije
« Odgovori #306 u: 04 08, 2020, 09:25:10 prijepodne »
A - Do Tabije imaš linije sa Baščaršije prema Vratniku i Sedreniku, ali možeš i pješke.

B - Opet možeš minibusom do Baščaršije pa pješke, mada možda ti je bliže jednu stanicu tramvajem do Katedrale.

C - Tramvaj 3. pa pješke alejom ili fijakerom. Možda nešto manje pješačenja ako sjedneš na neki bus do crkve u Blažuju (28, 30, 33, 43, 46)
Ako budeš uzeo dnevnu kartu onda samo linija 43 jer je dnevna samo za prevoz u A zoni. Mislim da sada 43 nailazi svako sat bez obzira na red vožnje jer radi samo jedan bus trenutno.
Dnevna ne važi ni u ovim Centrotransovim minibusima prema Vratniku i Sedreniku.
D - I od Vrela Bosne nazad isto kao C.

Nema linija preko Butmira do Centra grada. Jedina linija do Butmira je 32 sa Ilidže i nazad.




Offline Marko_BL417

  • Legenda
  • *
  • Postova: 7350
    • Profil
Odg: GP Sarajevo - Razno/Diskusije
« Odgovori #307 u: 04 08, 2020, 13:15:52 poslijepodne »
Hvala puno

Još mi samo reci gdje se kupuje dnevna karta, dal kod vozača ili na kioscima (ili GRAS-ovim kioscima) i jel ih ima po gradu, jesu li lako dostupni

I jel ona važi i za tramvaj i trolejbus ili samo za bus?

Offline DWProski

  • Mlađi član
  • *
  • Postova: 104
    • Profil
Odg: GP Sarajevo - Razno/Diskusije
« Odgovori #308 u: 04 08, 2020, 13:55:55 poslijepodne »
Dnevnu možeš kupiti na GRAS-ovim kioscima Baščaršija, Dom Armije, Marijin dvor i Željeznička stanica. Važi na svim linijama u A zoni, osim 27e i 31e.

Offline Marko_BL417

  • Legenda
  • *
  • Postova: 7350
    • Profil
Odg: GP Sarajevo - Razno/Diskusije
« Odgovori #309 u: 04 08, 2020, 15:15:42 poslijepodne »
Zahvaljujem

Ovaj put sam stvarno u stisci sa vremenom, nit znam kad ćemo doći (ujutro ili oko podne) nit znam kad krećemo nazad, jer plan puta nije objavljen na sajtu, tako da ne znam (čekam da mi potvrde hoćemo li uopšte i ići...) A sve sam isplanirao i poredao i ako dođemo oko podne, imaću vremena samo da sjednem negdje na ćevape i gas dalje. Tako da ćemo eventualnu zajedničku kafu ostaviti za neki drugi put. U planu mi je bilo da obiđem i Vodopad Skakavac, ali čisto sumnjam da ću to stići... Jedino ako baš ujutru oko 7-8 stignemo da odem i na Skakvac (ako se ne varam linija 69 od Sutjeske do zadnje stanice i onda pješke jedno 7 km), ako ne, onda drugi put kad dođem, valjda neće presušiti :D :D

Offline The_Dubster

  • Administrator
  • Legenda
  • *
  • Postova: 11081
    • Profil
Odg: GP Sarajevo - Razno/Diskusije
« Odgovori #310 u: 11 08, 2020, 10:05:36 prijepodne »
Sarajevo: U općini Stari Grad bit će izgrađena punionica za prvi elektro autobus

U ovakvim uslovima mi elektrobus za GRAS izgleda kao naučna fantastika... Možda je i predizborna, ko će mu ga znat.

U svakom slučaju, u opticaju je bus na Higerovom pogonu kao što su u Beogradu. Pratimo situaciju.

Offline Milcho

  • Mlađi član
  • *
  • Postova: 176
    • Profil
Odg: GP Sarajevo - Razno/Diskusije
« Odgovori #311 u: 20 08, 2020, 17:22:55 poslijepodne »
Pa bila bi naučna fantastika da GRAS raspiše tender za nabavku ovakvih vozila, a ovo i nije toliki SF jer je u pitanju jednogodišnja proba.

Radiće se jednogodišnje testiranje na liniji 31e.
Tu bi GRAS dobio podatke za usporedbu troškova energenata, održavanja i isplativost u odnosu na autobuse sa pogonom na dizel i plin, kao i podatke o eventualnim problemima u eksploataciji ovakvih vozila, a ministarstvo bi pokrilo troškove za izgradnju punionica, jedna će biti na Trgu Austrije, a druga će biti na Dobrinji.
« Zadnja izmjena: 20 08, 2020, 17:25:25 poslijepodne od Milcho »

Offline Marko NS

  • Legenda
  • *
  • Postova: 1852
    • Profil
Odg: GP Sarajevo - Razno/Diskusije
« Odgovori #312 u: 20 08, 2020, 19:00:02 poslijepodne »
Bilo bi dobro kad bi dosta Gradova u nasem Regionu dobilo Elektro Autobuse ali to je bas skupa investicija za manje Gradove osim za Glavne Gradove.
Po meni bi bilo za pocetak jako dobro kad bi za pocetak dolazili Hybridi makar.
Mi nemamo srecu kao HR da mozemo da dobijemo preko EU Fondova buseve, samo mi nije kako dosad ne dolaze kod njih Hybridi ili Elektrobusevi.

Offline Milcho

  • Mlađi član
  • *
  • Postova: 176
    • Profil
Odg: GP Sarajevo - Razno/Diskusije
« Odgovori #313 u: 20 08, 2020, 21:49:57 poslijepodne »
Vjerujem da će kroz 10-15 godina dosta gradova u regionu imati ovaj tip autobusa. Ipak era elektro autobusa tek počinje i vjerujem da će u narednih 10-tak godina doći do pada cijena i povećanja autonomije.

Što se Sarajeva tiče mislim da će u doglednom periodu priča stati na ovoj probi, ali električni autobusi bi bili idealna vozila za Breku, Podhrastove, Koševsko brdo, Pofaliće, Velešiće gdje stari dizeli umiru, a ove linije su sahranile i većinu solo CNG autobusa.

Električna vozila se zbog velikog i momentalno dostupnog max obrtnog momenta manje muče na brdskim linijama, a nizbrdo mogu generirati dio energije.
« Zadnja izmjena: 20 08, 2020, 21:51:16 poslijepodne od Milcho »

Offline Adel

  • Novi član
  • *
  • Postova: 6
    • Profil
Odg: GP Sarajevo - Razno/Diskusije
« Odgovori #314 u: 31 08, 2020, 14:31:13 poslijepodne »
Dali netko zna koliko košta radnički kupon u grasu za sve zone.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk