Autor Tema: Prijetnje, dozvole i policija  (Posjeta: 21042 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline m_junuzovic

  • Član
  • *
  • Postova: 312
    • Profil
Prijetnje, dozvole i policija
« u: 27 08, 2017, 16:19:53 poslijepodne »
Dok sam bio na ljetovanju ove godine odlučio sam da u Neumu na parkingu slikam autobuse (slike slijede uskoro), ali dok sam slikavao prilazi mi čovjek u autu koje je bilo parkirano među autobusima i poče nabrajati; Odakle meni pravo da slikavam autobuse, ko sam ja, imam li dozvolu, zaprijeti da će zvati policiju i krenu prema pravcu policije. Pokušavao sam kabadahiji objasniti kako sam član jednog foruma na internetu gdje ja i drugi članovi dijelimo slike autobusa i pokazivao mu naljepnicu Bhbus.ba na autobusu Mega travela, ali uzalud.

Čekao sam policiju ali nisu došli, kasnije sam sam nazvao i pitao kakvi su propisi oko slikanja komercijalnih vozila na javnim površinama, nisu mi ništa konkretno rekli, ali su naveli primjer kako je neko slikao Croatia busov autobus kako je nepropisno stao u Neumu i sad više ne voze ovdje i da sad moraju sa Čazmatransom, takođe mi je spominjao ISIL i rekao "znate kako je, danas neko slika kuću, sutra kuća u zraku". Ne znam stvarno šta da izvučem iz ovoga.
« Zadnja izmjena: 27 08, 2017, 16:21:09 poslijepodne od m_junuzovic »

Offline Dani

  • VIP
  • Član
  • *
  • Postova: 348
    • Profil
Odg: Prijetnje, dozvole i policija
« Odgovori #1 u: 27 08, 2017, 17:08:57 poslijepodne »
Tako ti svako kaze. Slikaj i uzivaj . Ne ulazi u privatno bez dozvole. Ko se pobuni obrisi sliku.

Poslano sa mog SM-A310F koristeći Tapatalk


Offline m_junuzovic

  • Član
  • *
  • Postova: 312
    • Profil
Odg: Prijetnje, dozvole i policija
« Odgovori #2 u: 27 08, 2017, 17:15:05 poslijepodne »
Ma teško je to ignorisati, pogotovo ako neko prijeti da će zvati policiju jer u BiH nije nigdje definisano šta se može slikati a šta ne. Srećom nije izbio nikakav fizički obračun.

Iskreno ovo mi se nikada nije desilo, uvijek gledam da pitam uposlenike ili vozače za dozvolu, ovaj samo bio tu parkiran među autobusima.

Offline Marko_BL417

  • Legenda
  • *
  • Postova: 7351
    • Profil
Odg: Prijetnje, dozvole i policija
« Odgovori #3 u: 27 08, 2017, 18:09:41 poslijepodne »
Što se tiče slikanja u prekršaju, uglavnom se trudim da ne slikam autobuse čiji vozači pričaju na mobilni telefon, puše ili su stali u NO PARKING zoni ili pretiču preko pune linije (bilo je i takvih, ali se uglavnom radilo o preticanju traktora i sporih kamiona uzbrdo) i ako se desi da napravim takvu sliku, obrišem je ili je cenzurišem.

Što se tiče slikanja buseva kao hobija, morate biti svjesni da nas u BiH koji redovno slikamo ima možda 20-ak (ako ne ni toliko) što je ništa u odnosu na ukupan broj stanovnika BiH. U Hercegvini niko ne slika, pa tako ni u Neumu. I normalno je da će ljudi biti začuđeni i u neku ruku sumnjičavi kad neko dođe i slika bus, još posebno ako je bus iz druge države, najčešće jedne od susjednih.

Kako se ja izvučem iz takve situacije? Sviđalo se to Adnanu ili ne, kad se nađem u situaciji da moram vozaču navesti razlog slikanja, u većini sličajeva ne spominjem ni bhbus ni forum kao riječ, jer bi me onda peglali još više. Te šta ti je to, te jel to legalno, te zna li policija, te jeste li registrovani u sudu, te ko vas šalje da slikate, te imaš li dozvolu za slikanje... Ili kažu ne možeš mora gazda odobriti ja bez gazde ne mogu dati da se slika autobus... Ili kažu ne možeš slikati mene... Itd itd itd

Na sličan naćin često istupe i policajci kad vide da slikam npr. na stadionima, obezbjeđenim parkinzima, na autobuskoj stanici itd. Stoga sam bio gotovo siguran da će mi neki neučen policajac pokvariti slikanje na otvaranju Ferhadije i, sedmicu poslije, na protestima. Za divno čudo, na protestima su me policajci u dva navrata samo istjerali sa parkinga i te autobuse sam čekao na ulici, a za još divnije čudo, na otvaranju Ferhadije mi se samo jedan policajac ljubazno obratio sa riječima "zašto slikaš momčino", ja mu rekao "za internet forum o autobusima, ništa nelegalno, hoćete ličnu kartu da zapišete" kaže "u redu je samo nastavi".U ovih 6-7 godina slikanja sam prošao dosta i mogu sam zaključiti kome će biti čudno što slikam za forum, a kome neće. Takođe desi se npr. da mi vozači ili vlasnici kažu slikaj slikaj samo slikaj, onda kažem da ću staviti na forum, na internet i ovi kontaju WTF nemoj na internet, ovo ono...

Dakle kad me neko od vozača pita zašto bi slikao, pritom me gleda kao da sam s kruške pao, kažem da bih slikao jer volim autobuse i autobusku tematiku. Malo forsiram priču o busu, tipa "koje je godište ovaj npr. tourismo, mercedes, 2011-12?" Ako je troosovinac pitam "koliko ima mijesta 57-59?" ako je dvoosovinac a imaju i troosovinca, kažem "imate i troosovinca.. gdje je on" ili "gdje vam je neoplan troosovinac? a gdje vam je ona Setra četvorka GT? dobra je ona, automatik" Ako slikam unutra i ako je automatik pitam "koliko ima brzina, 8 ili 12?" Tako, malo opustim, da i on vidi da znam šta slikam i "poznajem materiju" :D
« Zadnja izmjena: 27 08, 2017, 18:10:54 poslijepodne od Marko_BL417 »

Offline damir050

  • Član
  • *
  • Postova: 486
    • Profil
Odg: Prijetnje, dozvole i policija
« Odgovori #4 u: 27 08, 2017, 18:21:00 poslijepodne »
Ja  do sada nisam imao tih iskustava , do  duse  rijetko slikam po Bih / Sarajevu

Offline Marko_BL417

  • Legenda
  • *
  • Postova: 7351
    • Profil
Odg: Prijetnje, dozvole i policija
« Odgovori #5 u: 27 08, 2017, 18:28:05 poslijepodne »
Kako je u Njemačkoj, pita li te iko zšto slikaš? I šta im im kažeš? Jel prijete policijom onda?

Offline damir050

  • Član
  • *
  • Postova: 486
    • Profil
Odg: Prijetnje, dozvole i policija
« Odgovori #6 u: 27 08, 2017, 20:06:48 poslijepodne »
Ne , al uvijek se   bilo gdje nadje neka   budala , Srecom  do sada  nisam  na takav slucaj naletio
Nadam se  da i necu !!
Vidi  treba   voodit racuna  koji je  Objekat u  blizini Ambasada i  tako slicno , Gdje ja  slikam nema  takvih institucija
« Zadnja izmjena: 27 08, 2017, 20:09:02 poslijepodne od damir050 »

Offline The_Dubster

  • Administrator
  • Legenda
  • *
  • Postova: 11016
    • Profil
Odg: Prijetnje, dozvole i policija
« Odgovori #7 u: 27 08, 2017, 21:20:37 poslijepodne »
Svi smo manje više prošli kroz to.

Ali glavno je to, što zakon nema ništa konkretno tako da je sve individualna procjena kako se ponijeti u određenoj situaciji.
Ovo je bitno što su Dani i Marko rekli:
- Ne ulazi u privatno bez dozvole.
- ne slikaj autobuse čiji vozači pričaju na mobilni telefon, puše ili su stali u NO PARKING zoni ili pretiču preko pune linije

Offline Irizar Century

  • Legenda
  • *
  • Postova: 3251
    • Profil
Odg: Prijetnje, dozvole i policija
« Odgovori #8 u: 29 08, 2017, 19:44:08 poslijepodne »
Ja bi samo da pitam da li je zabranjeno slikati naljepnicu BHBus.ba na nekom od autobusa??
Naime prije pola sata na Autobuskoj stanici u Donjem Vakufu je bio parkiran  Otokar od Hare toursa.
Uslikao sam jednu čitav autobus a vidio sam da je na njemu bila zalijepljena naljepnica BHBus.Ba. Sageo sam se da opalim koji selfie sa naljepnicom kada je iz  kuće koja se nalazi u dvorištu ispred autobusa izašla neka starica i počela galamiti na mene kako sam ja pokušao oštetiti bus pokušao ga otvoriti ovo je autobuska šta ti imaš slikat ovo ono.
Ja sam joj odgovorio da sam slikao naljepnicu foruma kojeg sam član a ona je meni odgovorila: NE SMIJE SE  NALJEPNICA SLIKAT. E sad ja vas pitam jel zabranjeno slikati autobuse sa BHBus naljepnicom.

Poslano sa mog SM-J320FN koristeći Tapatalk

Armin Vučić

Offline Dani

  • VIP
  • Član
  • *
  • Postova: 348
    • Profil
Odg: Prijetnje, dozvole i policija
« Odgovori #9 u: 29 08, 2017, 20:15:20 poslijepodne »
A ti bas djete pa se upalio ko kvaran zub

Poslano sa mog SM-A310F koristeći Tapatalk


Offline Irizar Century

  • Legenda
  • *
  • Postova: 3251
    • Profil
Odg: Prijetnje, dozvole i policija
« Odgovori #10 u: 29 08, 2017, 20:17:03 poslijepodne »
Šta si sa ovim htjeo reći?
« Zadnja izmjena: 30 08, 2017, 00:52:53 prijepodne od Marko_BL417 »
Armin Vučić

Offline mate

  • Legenda
  • *
  • Postova: 3982
    • Profil
Odg: Prijetnje, dozvole i policija
« Odgovori #11 u: 29 08, 2017, 20:29:27 poslijepodne »
Vi u BiH zbilja mozete snimiti seriju s problemima oko slikanja... ;D ;D
Slikam skoro 10 godina, ne pamtim da je bio neki incident, pogotovo s organima reda, a slikam jako cesto u forbidden zone... ;D Prve 2-3 godine dok nije jos bilo toliko sve uhodano, bilo je cudnih reakcija, ali sad je sve normala, cak se zna desiti da kolege vozaci dok ih slikam mene slikaju ;D
I, da stvar je samo u pristupu i ljudskosti

Offline Bzzz1

  • VIP
  • Legenda
  • *
  • Postova: 1309
    • Profil
Odg: Prijetnje, dozvole i policija
« Odgovori #12 u: 29 08, 2017, 20:40:47 poslijepodne »
Cuvaj se zabranjenih zona.Ja kad slikam izbjegavam ljude,tj.ne slikam na autobuskim stanicama osim ako nije neki bitan bus a kad slikam gp gledam da nema u blizini stanica i "sumnjivih" ljudi

Offline Marko_BL417

  • Legenda
  • *
  • Postova: 7351
    • Profil
Odg: Prijetnje, dozvole i policija
« Odgovori #13 u: 29 08, 2017, 21:02:34 poslijepodne »
Bzzz1, i ja isto tako...

A i meni su najjači ovi sa strane, niti su vozači, niti su putnici, niti organi reda, nego tako izađu iz kuće, firme u čijoj je blizini bus parkiran ili priđu odnekud i krenu da ti sole pamet... Pa jarane idi sjedi s mirom, ajde svojim putem, šta tebe briga šta ja slikam ???

Takve slučajeve riješim ili ignorisanjem (kažem dobro, neću, čekam da uđe u kuću pa onda) ili eventualnim objašnjavanjem razloga slikanja ako vidim da je lik ok.

Ma trebao si samo nastaviti slikati, uz dužno poštovanje gospođe, ali šta te generacije znaju šta je internet, šta je forum šta je digitalna fotografija i gdje se sve mogu objaviti... Trebao si samo reći ok i čekati minut-dva da zađe i onda... Ako bi zvala miliciju, ja bih sačekao i rekao bih ovdje ima znak bhbus.ba portala i oruma, hoću jedan selfi da napravim jer sam član istog i tjt...

Inače mislio sam da samo ja s vremena na vrijeme upadam u probleme sa slikanjem, ali - kako vidim - ima vas...

Kad smo već kod toga, u kotor dolazi tura iz Poljske, bus je bio noviji (vidjećete u slikama), i opleo sam ga slikati, turisti ulaze izlaze iz busa, ja slikam kao da bus vidio nisam, slikam detalje, ovo ono, prilazi meni žena vodič i pita na engleskom jeziku što slikam, ne smije se, ja rekoh "I am buslover" :D i prelistam joj nekoliko slika sa aparata... Kaže ok, ja njoj poželim "nice trip" i prođe sve dobro...

Offline Irizar Century

  • Legenda
  • *
  • Postova: 3251
    • Profil
Odg: Prijetnje, dozvole i policija
« Odgovori #14 u: 29 08, 2017, 21:11:45 poslijepodne »
Upravo tako drug ona je mene skužila sa prozora i počela mi nešto prstom a kasnije izašla iz kuće i pošla mi brojat zube. Kao da ja nemam pojma o autobusima. A kad njezine kokoši izlijeću pod autobuse i prave gužve po stanici to joj ne smeta.Ja znam više o autobusima nego ona o jajima.
« Zadnja izmjena: 29 08, 2017, 23:10:43 poslijepodne od Marko_BL417 »
Armin Vučić