Autor Tema: GP Banja Luka - Razno/Diskusije  (Posjeta: 212994 vremena)

0 Članova i 3 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline The_Dubster

  • Administrator
  • Legenda
  • *
  • Postova: 11138
    • Profil

Offline Marko_BL417

  • Legenda
  • *
  • Postova: 7350
    • Profil
Odg: GP Banja Luka - Razno/Diskusije
« Odgovori #46 u: 27 11, 2018, 17:11:38 poslijepodne »
Bez mudrovanja, lijepa ideja. Samo treba osmisliti trasu. U Dubaiju npr. od skoro 200 autobuskih linija, samo njih 10-ak vozi do samog centra grada. Ostale linije ili ne prolaze kroz centar ili prolaze avenijom ali ne staju. Takve linije koje prolaze kroz centar a ne staju su najčešće prigradske, one imaju svoje terminale u krugu od 5 km od centra.

A kako tamo ljudi putuju u sam centar grada, pa putuju metroom. Samo jedna metro linija prolazi kroz centar i ona ide baš sa jednog na drugi kraj grada. Ta metro linija ima 30-ak stanica a prevoz iz stambenih naselja do tih stanica (do metroa) funkcioniše na način da se putnici iz stambenih naselja koji idu u grad (u sam centar), autobusom dovedu do stanice metroa, tamo presjednu na metro i na isti način putuju u povratku. Te linije uglavnom imaju posebnu oznaku (F linije). Autobusi su česti koliko i metro (metro u špicevima ide na svake 2 minute) i radi same prirode linije, ide spratni Centroliner. Iako su te linije dugačke svega 5-6 km neke ni toliko.

Znači treba osmisliti trasu po uzoru na neke svjetske gradove, a ne da se linija stvori proizvoljno.

Treba izgraditi infrastrukturu i nabaviti tramvaje, a grad navodno nema sredstva da zamijeni oštećena stajališta i table na njima.

Treba obučiti kadar za upravljanje tramvajima i opravku na njima.

 Zatim treba osmisliti jedinstven sistem karata, a kod nas se još uvijek komplikuje oko toga koja mjesečna do koje stanice važi, do koje table, za koje polaske, kad je treba produžavati, kad ne treba.

Ukratko - daleko smo mi od Evrope i Svijeta po tom pitanju...
« Zadnja izmjena: 27 11, 2018, 17:18:49 poslijepodne od Marko_BL417 »

Offline Controller

  • Novi član
  • *
  • Postova: 95
    • Profil
Odg: GP Banja Luka - Razno/Diskusije
« Odgovori #47 u: 24 12, 2018, 01:25:43 prijepodne »
Citat:
Citat: "joker1@blic.net"
Kako vam izgleda ovaj Citaro?



Meni se licno ne svidjaju plavi krugovi, nekako ljepse i ozbiljnije bi izgledao bus bez njih. Jedan vec vozi za Trn, a velika zamjerka je da autobus nema podesen displej, mislim stvarno nije logicno da bus ima displej (i to cak Mobitec koji je jedan od najkvalitetnijih) a oni tablu nakacili na njega kao da zivimo u proslom vijeku.
« Zadnja izmjena: 24 12, 2018, 10:00:16 prijepodne od The_Dubster »

Offline The_Dubster

  • Administrator
  • Legenda
  • *
  • Postova: 11138
    • Profil
Odg: GP Banja Luka - Razno/Diskusije
« Odgovori #48 u: 24 12, 2018, 10:03:56 prijepodne »
Joker - kad postavljaš sliku na forum sa postimage kopiraj Hotlink for forums i zalijepi taj kod.Nadam se da i da si ti autor slike.

Što se busa tiče, meni je ok.Možda smo previše navikli na bijelu sa plavim linijama, pa možda sad ide malo re-brendiranje :)Za displej se slažem sa Controllerom - ako imaš najkvalitetniji displej, koristi ga. Posebno što displej daje dodatni šmek vozilu u noćnoj vožnji

Offline Controller

  • Novi član
  • *
  • Postova: 95
    • Profil
Odg: GP Banja Luka - Razno/Diskusije
« Odgovori #49 u: 27 12, 2018, 16:19:24 poslijepodne »
Novosti za novembar/decembar:

Autoprevoz Banja Luka:
Nabavili su ukupno četiri MB Citara prve generacije koji nose GBR 125,126,127 i 1311.

Žak Tours:
Kupili su dva MAN NL 263 od Bočac Toursa.

Bočac Tours:
U ovo preduzeće stigla su tri MB Citara (dva C2 i jedan Facelift).

« Zadnja izmjena: 27 12, 2018, 19:03:06 poslijepodne od Controller »

Offline uwe_w2604

  • Novi član
  • *
  • Postova: 5
    • Profil
Odg: GP Banja Luka - Razno/Diskusije
« Odgovori #50 u: 16 01, 2019, 19:47:53 poslijepodne »
Picture at Odgovori #45 look like former owner NEW Mönchengladbach in gernany.

Best regards - Uwe -

Offline Controller

  • Novi član
  • *
  • Postova: 95
    • Profil
Odg: GP Banja Luka - Razno/Diskusije
« Odgovori #51 u: 02 03, 2019, 01:14:46 prijepodne »
Slavisa, pokusaj da objavljujes slike u horizontalnom polozaju i molim te nemoj objavljivati duple slike od jednog autobusa ako nema neke razlike u njima, kao sto je slucaj sa zadnjom slikom.

Offline DWProski

  • Mlađi član
  • *
  • Postova: 104
    • Profil
Odg: GP Banja Luka - Razno/Diskusije
« Odgovori #52 u: 02 03, 2019, 08:25:43 prijepodne »
Obrisao si pogrešne slike onda.

Poslano sa mog SM-G955F koristeći Tapatalk


Offline Controller

  • Novi član
  • *
  • Postova: 95
    • Profil
Odg: GP Banja Luka - Razno/Diskusije
« Odgovori #53 u: 02 03, 2019, 12:55:03 poslijepodne »
Nisam. Dvije su slike od istog autobusa, jedna u horizontalnom a jedna u vertikalnom (koju sam sklonio) polozaju. Ja sam mu dao savjet kako da slika i drago mi je da jos neko ima sa podrucja BL na forumu.

Offline Slavisa

  • Global Moderator
  • Legenda
  • *
  • Postova: 1424
    • Profil
Odg: GP Banja Luka - Razno/Diskusije
« Odgovori #54 u: 02 03, 2019, 13:04:08 poslijepodne »
Hvala na savjetima i tebi i Marku jer ja neznam puno stvari, ako negdje vidite da sam napravio gresku slobodno izbrisite i javite mi, a u ovom mjestu gdje ja zivim mogu samo slikati prigradske buseve koji voze za Bronzani Majdan i Radosavsku, a posto mi je blizu manastir Gomionica na sad u maju bi trebali krenuti izleti i bas dosta prevoznika prolazi pa cak se ponekad i nadje i prevoznik iz srbije a do tad samo meni ostavite prigradske manove sto voze ovamo gore ja cu ih lovit. pozdrav.
« Zadnja izmjena: 02 03, 2019, 14:47:32 poslijepodne od Marko_BL417 »

Offline Slavisa

  • Global Moderator
  • Legenda
  • *
  • Postova: 1424
    • Profil
Odg: GP Banja Luka - Razno/Diskusije
« Odgovori #55 u: 09 03, 2019, 20:57:07 poslijepodne »
Neko se obnovio sa harmonikom u Banja Luci, MAN je u pitanju objavicu slike kasnije ili sutra.

Offline The_Dubster

  • Administrator
  • Legenda
  • *
  • Postova: 11138
    • Profil
Odg: GP Banja Luka - Razno/Diskusije
« Odgovori #56 u: 09 03, 2019, 21:07:58 poslijepodne »
95% sam siguran da je AP, nema ko drugi zglobove

Offline Slavisa

  • Global Moderator
  • Legenda
  • *
  • Postova: 1424
    • Profil
Odg: GP Banja Luka - Razno/Diskusije
« Odgovori #57 u: 10 03, 2019, 00:02:51 prijepodne »
BOČAC je imao u planu da kupi harmoniku za gradsku liniju 6, jer im je uvijek pun autobus i onda moraju 2 autobusa kao "bis" da idu pa budu puni do posljednjeg mjesta.

Offline Marko_BL417

  • Legenda
  • *
  • Postova: 7350
    • Profil
Odg: GP Banja Luka - Razno/Diskusije
« Odgovori #58 u: 10 03, 2019, 11:01:11 prijepodne »
Kad smo već kod noviteta, AP je nabavio MAN-a, gradski je ali je malo povišen, mislim da je tip onaj neki LE, uglavnom prvi je takav u Banjaluci

Offline Controller

  • Novi član
  • *
  • Postova: 95
    • Profil
Odg: GP Banja Luka - Razno/Diskusije
« Odgovori #59 u: 10 03, 2019, 15:54:00 poslijepodne »
Trenutno vozi na liniji 13A za Barlovce. U pitanju je model Lion's City A78. Bus je definitivno promasaj za tu liniju, sjedista su za prigradske autobuse i trebao bi ici na liniju 29 umjesto Temse Safari s obzirom na otperecenost linije. Bas me zanima kako ce biti kad se napuni u spicu. Dobro je sto ima klimu ali nema prozora tako da ce u ovom periodu biti kuvanje putnika dok ne pocnu paliti klime.